Kłopotliwe alimenty

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 04-05-2010
  • drukuj
Gminy mają problemy z aktywizowaniem zawodowym dłużników alimentacyjnych i ze ściąganiem od nich pieniędzy.
Kłopotliwe alimenty

Ponad 1,1 mld zł wypłaciły w ubiegłym roku gminy na świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego osobom, które miały problemy z egzekucją należnych im pieniędzy. Komornikom i gminom udało się z tej kwoty odzyskać 134 mln zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że wskaźnik zwrotów od dłużników systematycznie wzrasta, a w porównaniu do wypłacanej wcześniej zaliczki alimentacyjnej nawet dwukrotnie. Jednak dalej ściągalność alimentów jest niska.

Duża część dłużników nie wykazuje żadnych dochodów i korzysta ze świadczeń pomocy społecznej. W stosunku do nich gminy mają obowiązek aktywizacji zawodowej, ale jak przyznają urzędy pracy, każdego bezrobotnego, niezależnie od tego, czy jest dłużnikiem, muszą traktować tak samo.

Sytuacja, w której państwo z pieniędzy budżetowych gwarantuje wypłatę świadczeń alimentacyjnych dla ponad 300 tys. dzieci, powoduje, że skuteczność egzekucji alimentów może się nie poprawić. Co więcej, świadczenia z FA są wyższe w porównaniu do obowiązującej do października 2008 r. zaliczki alimentacyjnej i część osób podwyższa wysokość alimentów, aby otrzymywać wyższą pomoc z gminy – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE