PARTNER PORTALU
  • BGK

Koalicja miast dla kultury: muzyczna prezentacja Katowic we Wrocławiu

  • PAP/MN    11 sierpnia 2016 - 16:18
Koalicja miast dla kultury: muzyczna prezentacja Katowic we Wrocławiu
Prezentacja Katowic w ramach projektu "Koalicji Miast dla kultury" zakończy się 21 sierpnia (fot. wikipedia)

• Ponad 130 artystów ze Śląska, ale również z zagranicy, weźmie udział w wydarzeniach muzycznych przygotowanych przez Katowice w ramach projektu „Koalicji Miast dla kultury”.
• Prezentacja katowickiej sceny muzycznej rozpocznie się we Wrocławiu 15 sierpnia.
• W koalicji współpracuje 7 polskich miast w dziedzinie kultury od 2010 r.
"Koalicja Miast dla kultury" to przedsięwzięcie związane z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Idea współpracy siedmiu polskich miast w dziedzinie kultury zrodziła się w 2010 r., gdy miasta były na etapie starań o tytuł ESK. We Wrocławiu swój dorobek pokazały już Lublin, Szczecin, Poznań, Łódź oraz Gdańsk. Ostatnim z miast, które zaprezentuje się przed wrocławską publicznością, są Katowice.

Prezentację zdominują wydarzenia muzyczne. "Katowice, pisząc swoją aplikację do konkursu Europejskiej Stolicy Kultury, bardzo mocno stawiały na muzykę, a kilka lat później dołączyły do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. We Wrocławiu pokażą to, co w Katowicach najsilniejsze - wielkie festiwale, szkoły muzyczne i wielu wybitnych muzyków" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej Rafał Koziński, kurator projektu "Koalicja Miast dla kultury".

Przedstawiciel katowickiej prezentacji Łukasz Kałębasiak podkreślił, że Katowice najczęściej kojarzone są z muzyką poważną. "My chcemy rozszerzyć obraz katowickiej kultury i pokazać, że nasze miasto jest również wyjątkowym ośrodkiem rozwoju jazzu oraz, że kwitnie tu scena muzyki elektronicznej wspierana przez takie festiwale, jak Tauron Nowa Muzyka" - mówił Kałębasiak.

Pierwszego z koncertów, dla których sceną będą wnętrza Arsenału Miejskiego oraz kamienicy Rynek 25, będzie można posłuchać 15 sierpnia. Łącznie odbędzie się siedem dużych koncertów oraz kilkanaście sesji i setów DJ-skich. Do Wrocławia przyjedzie ponad 130 muzyków ze Śląska oraz współpracujących z nimi gości z zagranicy.

Zaplanowano m.in. wspólny koncert polskiego zespoły Vołosi i gruzińskiej formacji 33A. Odbędzie się również koncert CallTrane - poświęcony spuściźnie artystycznej Johna Coltrane'a.

We Wrocławiu będzie miał również premierę koncert Silesia plays Savory. "Technik dźwięku William Savory nagrywał w latach 30. i 40. XX w. koncerty ówczesnych gwiazd jazzu. Te nagrania zaginęły i po wielu latach zostały odnalezione. Trafiły do Muzeum Jazzu w nowojorskim Harlemie. Dyrektor tego muzeum Loren Schoenberg postanowił je ożywić wykonując je na koncertach. We Wrocławiu Schoenberg wystąpi z katowickimi muzykami z RGG Trio" - mówił Kałębasiak.

Temu koncertowi będzie towarzyszyć wystawa rysunków Philipa Paqueta, poświęcona historii jazzu.

Odbędzie się również koncert łączący poezję i muzykę. To projekt "Elektorpoezja. Miasto myli nam torby" duetu Wojciech Brzoska i Dominik Gawroński.

Prezentacja Katowic w ramach projektu "Koalicji Miast dla kultury" zakończy się 21 sierpnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.