PARTNER PORTALU
  • BGK

Kobieca twórczość na 8 marca

  • PAP    2 marca 2010 - 10:54

Przeglądy kobiecego wideo-art, wystawy malarstwa oraz targi sztuki kobiecej - takie propozycje przygotowały z okazji 8 marca dwie największe gdańskie galerie sztuki.
Gdański projekt nosi tytuł "3 kobiety 6 marca", a w jego ramach przewidziano pokazy filmów "Sen" Honoraty Martin oraz "Piece of Jade", "God Is Vain", "Arachne", "Deszcz w Paryżu" i "Małgorzata" Bogny Burskiej - jednej z najważniejszych współczesnych polskich artystek wideo.

Po projekcjach, które w większości będą miały miejsce w Gdańskiej Galerii Fotografii, artyści i goście przeniosą się do Galerii Guentera Grassa, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i instalacji Honoraty Martin i Urszuli Wasielewskiej pt. "...muje dzikie węże".

Własny zestaw imprez związanych z twórczością kobiecą przygotowało też gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Już od wtorkowego południa w siedzibie Centrum czynne będą mini targi sztuki, na których można będzie kupić niewielkie dzieła stworzone przez kilkanaście głównie trójmiejskich artystek. Targi - pomyślane jako miejsce, w którym można kupić upominek na Dzień Kobiet - będą czynne do 8 marca.

8 marca CSW Łaźnia zaprasza z kolei na przegląd kobiecego wideo-art pt. "Marcowe art-kino kobiet", w ramach którego obejrzeć będzie można prace Anny Barańskiej, Agnieszki i Joanny Fluder oraz Marty Stoces.

Z kolei 12 marca odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Artystki artystom - projekt na Dzień Kobiet". Swoje prace - w większości malarstwo i instalacje pokażą: Agnieszka Budenko, Iwona Demko, Justyna Gruszczyk, Lidka Krawczyk i Wojtek Kubiak, Anka Leśniak, Małgorzata Markiewicz oraz Dorota Podlaska.

Jak powiedziała kuratorka wystawy Agnieszka Kulazińska, projekt ma być próbą odejścia od problematyki typowej dla tego kobiecego święta. - Pokażemy np. prace ironicznie przedstawiające związek damsko-męski czy też nawiązujące do męskiego języka sztuki - wyjaśniła Kulazińska dodając, że wystawa "Artystki artystom" potrwa do 11 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.