PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne osoby mają swoje tabliczki w Alei Bluesa

  • PAP    26 listopada 2010 - 19:58

Tabliczki z nazwiskami m.in. Jarosława Tioskowa z Kasy Chorych, Pawła Bergera, nieżyjącego muzyka grupy Dżem czy Józefa Skrzeka z SBB, zostały odsłonięte w piątek w Alei Bluesa w Białymstoku. Uroczystość odbyła się w ramach 26. edycji festiwalu "Jesień z bluesem".
Festiwal jest jedną z najstarszych imprez bluesowych w Polsce. Zakończy się w niedzielę.

Tabliczki wmurowano w Alei Bluesa, która powstała w 2008 roku. Ta niewielka alejka w centrum miasta, która wyglądem przypomina klawiaturę fortepianu. Tabliczki z nazwiskami osób "zasłużonych dla bluesa" umieszczane są na "klawiszach".

W tym roku uhonorowano w ten sposób m.in. nieżyjących bluesmanów: Pawła Józefa Bergera (zm. w 2005 r.), jednego ze współzałożycieli grupy Dżem oraz Cezarego Czternastki (zm. w 2008 r.), utalentowanego skrzypka i twórcy grupy Cezar Blues Band. Tabliczki dedykowano także piosenkarce Elżbiecie Mielczarek, nazywanej "pierwszą damą" bluesa, Józefowi Skrzekowi - założycielowi legendarnej grupy SBB, Jarosławowi Tioskowowi - gitarzyście i współzałożycielowi Kasy Chorych oraz Marku Jakubowskiemu - publicyście i propagatorowi bluesa.

Osobiście swoje tabliczki odsłonili Józef Skrzek i Marek Jakubowski. Tabliczkę, nieobecnego na uroczystości, Jarosława Tioskowa, odsłonili jego koledzy z zespołu Kasa Chorych.

Skrzek, który wystąpi z zespołem podczas wieczornego koncertu, nawiązując do wyglądu tabliczki (oprócz nazwiska znajduje się też na niej klawiatura) powiedział, że jest teraz "niezwiązanym z więziennictwem klawiszem". Dodał, że Białystok to taki "Blues-stok", w którym blues się "ładnie rozwija".

Dotychczas w Alei Bluesa znajdowało się 12 tabliczek z nazwiskami m.in. legendy bluesa w Białymstoku Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, Tadeusza Nalepy, Ryszarda Riedla, Miry Kubasińskiej czy Ireneusza Dudka - Shakin Dudi.

Główne koncerty w ramach tegorocznej edycji "Jesieni z bluesem" odbędą się w piątkowy i sobotni wieczór. Wystąpią m.in. fortepianowa formacja Boogie Boys i białostocki rockowo-bluesowy zespół Bracia i Siostry. Będzie to także występ czterech muzyków z projektem "Harmonijkowy Atak", czy amerykańskiej grupy California Honeydrops.

"Jesień z bluesem" to festiwal wymyślony w latach 70. ubiegłego wieku przez ówczesnego lidera Kasy Chorych, Ryszarda "Skibę" Skibińskiego, wirtuoza ustnej harmonijki, który zmarł w 1983 roku. Festiwal miał kilkuletnią przerwę w latach 90., ale od tamtego czasu odbywa się co roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.