Kolejny etap współpracy z Chińską Republiką Ludową

Wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski spotkał się z konsul Chin.
Kolejny etap współpracy z Chińską Republiką Ludową

Wicemarszałek Andrzej Jakubowski spotkał się z Liu Yuanyuan, konsul generalną Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Spotkanie odbyło się 15 maja 2013 roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Rozmowa dotyczyła wsparcia zachodniopomorskich przedsiębiorców w starcie na rynku chińskim oraz współpracy w obszarze kultury i wymiany młodzieży. Na wstępnie pani konsul pogratulowała marszałkowi nagrody jaką Pomorze Zachodnie zdobyło podczas odbywającego się w kwietniu w Gdańsku I Forum Regionalnego Polska-Chiny.

Pani konsul podkreśliła, że jest to duże wyróżnienie doceniające współpracujące ze sobą od lat regiony Guangdong i Pomorza Zachodniego, ale także i motywacja do dalszej współpracy.

- Taką współpracą dajecie dobre świadectwo - powiedziała Liu Yuanyuan. - Podczas Forum w Gdańsku padało wiele słów uznania dla Waszej współpracy, a ta nagroda to są jej wspólne owoce.

Wicemarszałek Andrzej Jakubowski podziękował za ciepłe słowa i podkreślił, że jest to z pewnością także zasługa chińskiego partnera - prowincji Guangdong, która jest przodującym regionem jeśli chodzi o zmiany gospodarcze i społeczne w Chinach.

W trakcie podróży do Szczecina pani konsul zwróciła uwagę na wysoką jakość dróg w województwie. Wicemarszałek Jakubowski rozwinął temat rozwoju systemu transportu na Pomorzu Zachodnim i podkreślił, że stanowi on niezbędny impuls do rozwoju gospodarczego województwa.

Najważniejsze ze strategicznych zadań województwa do budowa dróg, które oprócz ułatwień lokalnych dla mieszkańców muszą też zapewnić szybki tranzyt towarów i usług. Marszałek podkreślił, że ma nadzieję, że pani konsul nie będzie musiała długo czekać na możliwość skrócenia podróży z Gdańska do Szczecina drogą S6, która stanowi jeden z priorytetów rozwoju województwa.

Natomiast pani konsul podkreśliła, że również w Chinach obecnie rozwój systemu transportowego jest szeroko omawiany, z uwagi na realizację w całym kraju budowy połączeń autostradowych i kolejowych z Pekinu do stolicy każdej z prowincji.

Poruszając tematy gospodarcze wicemarszałek Andrzej Jakubowski zwrócił się do pani konsul z prośbą o wsparcie dla zachodniopomorskiej firmy Drobimex w przyśpieszeniu prac nad uzyskaniem niezbędnych certyfikatów pozwalających na eksport mięsa do Chin.

Takie uzgodnienia były przedmiotem rozmów marszałka Olgierda Geblewicza i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Beaty Stelmach z władzami chińskimi podczas misji gospodarczej jesienią 2012 roku.

Pani konsul obiecała przekazać tę prośbę służbom dyplomatycznym w kraju i zaopiekowanie się sprawą. Pani Liu Yuanyuan była także zainteresowana udzieleniem pomocy w innych obszarach współpracy, dlatego marszałek szczegółowo zarysował potrzeby regionalnych instytucji, m.in. Zamku Książąt Pomorskich dotyczącą wzmocnienia wymiany młodzieży, grup artystycznych i organizacji wystaw prezentujących mieszkańcom obu regionów ich potencjał i walory turystyczne.

- Będę popierać współpracę województwa zachodniopomorskiego i prowincji Guangdong jak tylko będę mogła - to jest cel mojej wizyty - powiedziała konsul.

Marszałek Andrzej Jakubowski dziękując za spotkanie dodał: „W takim razie traktujmy to spotkanie jako szczególne, nowe otwarcie. Nasze drzwi są dla państwa zawsze otwarte."

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE