PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejny etap współpracy z Chińską Republiką Ludową

  • ZWI    18 maja 2013 - 14:15
Kolejny etap współpracy z Chińską Republiką Ludową

Wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski spotkał się z konsul Chin.
Wicemarszałek Andrzej Jakubowski spotkał się z Liu Yuanyuan, konsul generalną Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Spotkanie odbyło się 15 maja 2013 roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Rozmowa dotyczyła wsparcia zachodniopomorskich przedsiębiorców w starcie na rynku chińskim oraz współpracy w obszarze kultury i wymiany młodzieży. Na wstępnie pani konsul pogratulowała marszałkowi nagrody jaką Pomorze Zachodnie zdobyło podczas odbywającego się w kwietniu w Gdańsku I Forum Regionalnego Polska-Chiny.

Pani konsul podkreśliła, że jest to duże wyróżnienie doceniające współpracujące ze sobą od lat regiony Guangdong i Pomorza Zachodniego, ale także i motywacja do dalszej współpracy.

- Taką współpracą dajecie dobre świadectwo - powiedziała Liu Yuanyuan. - Podczas Forum w Gdańsku padało wiele słów uznania dla Waszej współpracy, a ta nagroda to są jej wspólne owoce.

Wicemarszałek Andrzej Jakubowski podziękował za ciepłe słowa i podkreślił, że jest to z pewnością także zasługa chińskiego partnera - prowincji Guangdong, która jest przodującym regionem jeśli chodzi o zmiany gospodarcze i społeczne w Chinach.

W trakcie podróży do Szczecina pani konsul zwróciła uwagę na wysoką jakość dróg w województwie. Wicemarszałek Jakubowski rozwinął temat rozwoju systemu transportu na Pomorzu Zachodnim i podkreślił, że stanowi on niezbędny impuls do rozwoju gospodarczego województwa.

Najważniejsze ze strategicznych zadań województwa do budowa dróg, które oprócz ułatwień lokalnych dla mieszkańców muszą też zapewnić szybki tranzyt towarów i usług. Marszałek podkreślił, że ma nadzieję, że pani konsul nie będzie musiała długo czekać na możliwość skrócenia podróży z Gdańska do Szczecina drogą S6, która stanowi jeden z priorytetów rozwoju województwa.

Natomiast pani konsul podkreśliła, że również w Chinach obecnie rozwój systemu transportowego jest szeroko omawiany, z uwagi na realizację w całym kraju budowy połączeń autostradowych i kolejowych z Pekinu do stolicy każdej z prowincji.

Poruszając tematy gospodarcze wicemarszałek Andrzej Jakubowski zwrócił się do pani konsul z prośbą o wsparcie dla zachodniopomorskiej firmy Drobimex w przyśpieszeniu prac nad uzyskaniem niezbędnych certyfikatów pozwalających na eksport mięsa do Chin.

Takie uzgodnienia były przedmiotem rozmów marszałka Olgierda Geblewicza i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Beaty Stelmach z władzami chińskimi podczas misji gospodarczej jesienią 2012 roku.

Pani konsul obiecała przekazać tę prośbę służbom dyplomatycznym w kraju i zaopiekowanie się sprawą. Pani Liu Yuanyuan była także zainteresowana udzieleniem pomocy w innych obszarach współpracy, dlatego marszałek szczegółowo zarysował potrzeby regionalnych instytucji, m.in. Zamku Książąt Pomorskich dotyczącą wzmocnienia wymiany młodzieży, grup artystycznych i organizacji wystaw prezentujących mieszkańcom obu regionów ich potencjał i walory turystyczne.

- Będę popierać współpracę województwa zachodniopomorskiego i prowincji Guangdong jak tylko będę mogła - to jest cel mojej wizyty - powiedziała konsul.

Marszałek Andrzej Jakubowski dziękując za spotkanie dodał: „W takim razie traktujmy to spotkanie jako szczególne, nowe otwarcie. Nasze drzwi są dla państwa zawsze otwarte."

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.