PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejny etap współpracy z Chińską Republiką Ludową

 • ZWI    18 maja 2013 - 14:15
Kolejny etap współpracy z Chińską Republiką Ludową

Wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski spotkał się z konsul Chin.
Wicemarszałek Andrzej Jakubowski spotkał się z Liu Yuanyuan, konsul generalną Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Spotkanie odbyło się 15 maja 2013 roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Rozmowa dotyczyła wsparcia zachodniopomorskich przedsiębiorców w starcie na rynku chińskim oraz współpracy w obszarze kultury i wymiany młodzieży. Na wstępnie pani konsul pogratulowała marszałkowi nagrody jaką Pomorze Zachodnie zdobyło podczas odbywającego się w kwietniu w Gdańsku I Forum Regionalnego Polska-Chiny.

Pani konsul podkreśliła, że jest to duże wyróżnienie doceniające współpracujące ze sobą od lat regiony Guangdong i Pomorza Zachodniego, ale także i motywacja do dalszej współpracy.

- Taką współpracą dajecie dobre świadectwo - powiedziała Liu Yuanyuan. - Podczas Forum w Gdańsku padało wiele słów uznania dla Waszej współpracy, a ta nagroda to są jej wspólne owoce.

Wicemarszałek Andrzej Jakubowski podziękował za ciepłe słowa i podkreślił, że jest to z pewnością także zasługa chińskiego partnera - prowincji Guangdong, która jest przodującym regionem jeśli chodzi o zmiany gospodarcze i społeczne w Chinach.

W trakcie podróży do Szczecina pani konsul zwróciła uwagę na wysoką jakość dróg w województwie. Wicemarszałek Jakubowski rozwinął temat rozwoju systemu transportu na Pomorzu Zachodnim i podkreślił, że stanowi on niezbędny impuls do rozwoju gospodarczego województwa.

Najważniejsze ze strategicznych zadań województwa do budowa dróg, które oprócz ułatwień lokalnych dla mieszkańców muszą też zapewnić szybki tranzyt towarów i usług. Marszałek podkreślił, że ma nadzieję, że pani konsul nie będzie musiała długo czekać na możliwość skrócenia podróży z Gdańska do Szczecina drogą S6, która stanowi jeden z priorytetów rozwoju województwa.

Natomiast pani konsul podkreśliła, że również w Chinach obecnie rozwój systemu transportowego jest szeroko omawiany, z uwagi na realizację w całym kraju budowy połączeń autostradowych i kolejowych z Pekinu do stolicy każdej z prowincji.

Poruszając tematy gospodarcze wicemarszałek Andrzej Jakubowski zwrócił się do pani konsul z prośbą o wsparcie dla zachodniopomorskiej firmy Drobimex w przyśpieszeniu prac nad uzyskaniem niezbędnych certyfikatów pozwalających na eksport mięsa do Chin.

Takie uzgodnienia były przedmiotem rozmów marszałka Olgierda Geblewicza i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Beaty Stelmach z władzami chińskimi podczas misji gospodarczej jesienią 2012 roku.

Pani konsul obiecała przekazać tę prośbę służbom dyplomatycznym w kraju i zaopiekowanie się sprawą. Pani Liu Yuanyuan była także zainteresowana udzieleniem pomocy w innych obszarach współpracy, dlatego marszałek szczegółowo zarysował potrzeby regionalnych instytucji, m.in. Zamku Książąt Pomorskich dotyczącą wzmocnienia wymiany młodzieży, grup artystycznych i organizacji wystaw prezentujących mieszkańcom obu regionów ich potencjał i walory turystyczne.

- Będę popierać współpracę województwa zachodniopomorskiego i prowincji Guangdong jak tylko będę mogła - to jest cel mojej wizyty - powiedziała konsul.

Marszałek Andrzej Jakubowski dziękując za spotkanie dodał: „W takim razie traktujmy to spotkanie jako szczególne, nowe otwarcie. Nasze drzwi są dla państwa zawsze otwarte."

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.