PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolejny obszar b. gdańskiej stoczni znajdzie się w rejestrze zabytków

 • PAP/rs    8 grudnia 2017 - 16:32
Kolejny obszar b. gdańskiej stoczni znajdzie się w rejestrze zabytków
Pomorski wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę zmierzającą do wpisania do rejestru zabytków fragmentu dawnej stoczni gdańskiej - tzw. Stoczni Schichaua. (Fot. mat. pras.)

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę zmierzającą do wpisania do rejestru zabytków fragmentu dawnej stoczni gdańskiej - tzw. Stoczni Schichaua. To kolejny - po Stoczni Cesarskiej - teren postoczniowy, który może znaleźć się w rejestrze.
• O wszczęciu procedury poinformował w piątek rzecznik prasowy pomorskiego konserwatora zabytków Marcin Tymiński.

• Jak wyjaśnił, przygotowywany wpis ma mieć charakter obszarowy. - Oprócz poszczególnych obiektów, m.in. charakterystycznej traserni z napisem "Stocznia Gdańska", budynku w którym mieści się klub B90 czy ul. Elektryków, pod ochroną znajdą się również inne elementy stoczniowej architektury, pochylnie, dźwigi, torowiska czy nawierzchnia brukowa - zaznaczył Tymiński.

• Podkreślił, że objęcie ochroną w formie obszarowego wpisu do rejestru tej części terenów postoczniowych sugerowała konserwatorowi m.in. Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.

Tymiński przywołał w komunikacie zapis z protokołu z posiedzenia Rady, które miało miejsce w końcu września br.: - Rada proponuje potraktować obiekty i urządzenia postoczniowe jako historyczny zespół budowlany czyli powiązaną przestrzennie grupę budynków wyodrębnioną ze względu na formę architektoniczną, styl, zastosowane materiały, funkcję, czas powstania lub związek z wydarzeniami historycznymi.

Członkowie Rady napisali też, że taki wpis ma sprawić, iż "chroniony będzie unikatowy krajobraz postindustrialny przekazując potomnym swoisty i niepowtarzalny klimat dzielnicy charakterystycznej jedynie dla miast nadmorskich".

Jak podkreślił Tymiński, zgodnie ze znowelizowaną w tym roku ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, "od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, nie mogą być prowadzenia prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku".

Tymiński przypomniał, że oznacza to m.in., iż jeden z właścicieli terenów postoczniowych, nie będzie mógł rozpocząć planowanej budowy 97-metrowego wysokościowca.

Rzecznik przywołał też opinię Rady Ochrony Zabytków, która uznała, iż dla terenów postoczniowych powinien zostać opracowany nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający zarówno możliwe wpisanie do rejestru zabytków tzw. Stoczni Schichaua, jak i niedawne umieszczenie w tym rejestrze obiektów z sąsiedniej dawnej Stoczni Cesarskiej.

Te ostatnie obiekty zostały wpisane do rejestru w listopadzie ub.r. Wpis ten obejmował 26 budynków i innych obiektów przemysłowych, w tym dawny budynek stoczniowej dyrekcji, kuźnię, odlewnię, stolarnię, blachownię, stajnię, kotlarnię, modelarnię, dok z płaską pochylnią oraz schron przeciwlotniczy.

We wcześniejszych latach odrębnymi wpisami do rejestru zabytków objęto trzy inne obiekty z dawnych terenów stoczni gdańskiej: historyczną bramę nr 2, Pomnik Poległych Stoczniowców oraz magazyn torped czyli historyczną Salę BHP (także stanowiący niegdyś część Stoczni Cesarskiej), w której w 1980 r. podpisano porozumienia sierpniowe.

Wpis do rejestru sprawia, że danego obiektu nie można rozebrać, a wszelkie prowadzone w nim działania wymagają odpowiednich uzgodnień. W skrajnych przypadkach prawo umożliwia nawet wywłaszczenie właściciela obiektu wpisanego do rejestru, z drugiej strony właściciel ma też większe szanse na pozyskiwanie z różnych źródeł funduszy na prace przy zabytku.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.