PARTNER PORTALU
  • BGK

Kołobrzeg: molo i teren wokół niego odnowione

  • pap/pt    13 listopada 2015 - 14:42
Kołobrzeg: molo i teren wokół niego odnowione

Molo to jedna z głównych atrakcji Kołobrzegu - fot.kolobrzeg.pl

Symbolicznym włączeniem iluminacji placu przed wejściem na kołobrzeskie molo zakończono wartą 14 mln zł inwestycję - renowację największej atrakcji tego kurortu.
Jesienią ubiegłego roku w Kołobrzegu oddano do użytku zrewitalizowaną część spacerową molo, jako pierwszy etap inwestycji. W zakończonym właśnie drugim etapie zagospodarowano teren wokół.

Oprócz stworzonego w rzeczywistości na nowo placu oraz schodów prowadzących na plażę, pojawiła się także mała architektura: ławki, stojaki na rowery - poinformował rzecznik prezydenta miasta Michał Kujaczyński.

Położono też nowe sieci wodociągowe, kanalizacyjne energetyczne i gazowe. Mają być wykorzystane przy planowanej budowie nowoczesnej siedziby Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pomniki miłości

Ozdobą placu są dwa "pomniki miłości" wykonane według pomysłów turystów i mieszkańców Kołobrzegu biorących udział w ogłoszonym przez miasto konkursie - dodał rzecznik. Pierwszy przedstawia dwa łabędzie, drugi sylwetkę pary.

Molo w Kołobrzegu ma 204,2 m długości i 9 m szerokości. Obiekt składa się z 13 powtarzalnych segmentów o rozpiętości 15,5 m, wspartych na 13 żelbetowych filarach.

Zbudowano je w latach 70. ub. wieku. Dla spacerowiczów zostało otwarte 19 czerwca 1971 r. Konstrukcji dotychczas nie poddawano kapitalnemu remontowi. Naprawiano jedynie szkody wyrządzone przez sztormy. Zakończone prace były największymi od chwili powstania mola.

Podczas remontu m.in. deski spacerowego pokładu zastąpiono kompozytowymi panelami, które są odporne na działanie wilgoci i soli morskiej. Zamontowano nowe barierki i oświetlenie. Ze starej konstrukcji zostały właściwie tylko filary i przęsła.

Odnowiono też pomieszczenia znajdujące się w tzw. główce, czyli stojącej w morzu betonowej części obiektu w kształcie koła. Ten element prac ma umożliwić ulokowanie tam w przyszłości kawiarni.

Inwestycja za 13 mln

Całkowity koszt kołobrzeskiej inwestycji, podzielonej na dwa etapy, oszacowano ostatecznie na około 13 mln zł. Blisko 9 mln zł to wsparcie z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Choć molo jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Kołobrzegu, przez wiele lat nie było własnością miasta, tylko Skarbu Państwa. Dopiero dwa lata temu kołobrzeski ratusz podpisał stosowne umowy z Urzędem Morskim w Słupsku i Starostwem Powiatowym w Kołobrzegu o przekazaniu obiektu miastu w wieczyste użytkowanie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.