PARTNER PORTALU
  • BGK

Komiksowo i międzynarodowo będzie w Łodzi

  • PAP    4 września 2013 - 11:30
Komiksowo i międzynarodowo będzie w Łodzi

Spotkania ze światowymi i polskimi twórcami komiksów, warsztaty i komiksowe wystawy znajdą się w programie 24. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który w październiku odbędzie się w Łodzi. Po raz pierwszy główna część imprezy odbywać się będzie w Atlas Arenie.
Tegoroczna edycja MFKiG odbędzie się w dniach 4-6 października. W Atlas Arenie organizatorzy planują przeprowadzić cały program spotkań i warsztatów z twórcami komiksów, ilustracji i gier. W hali pokazanych zostanie część ekspozycji, znajdą się w niej strefy: Manga Corner dla miłośników komiksu japońskiego, Star Wars dla wielbicieli "Gwiezdnych Wojen" i strefa dla dzieci z rysowaniem na żywo i konkursami.

Na koronie obiektu powstanie strefa targowa, a na płycie - strefa turniejów gier planszowych, RPG i komputerowych. Znajdzie się tam też strefa dedykacji, w której będzie można uzyskać autografy twórców. Na samym środku hali powstanie główna scena festiwalu, na której odbędą się spotkania z zaproszonymi gwiazdami, gala wręczenia nagród czy wybory rysunkowej miss festiwalu.

Jak poinformowała Katarzyna Tośta z Łódzkiego Centrum Komiksu, na festiwalu pojawić się mają uznani twórcy światowego komiksu i ilustracji, m.in. Stephen Desberg - uznany scenarzysta belgijski, Guy Delisle - znany na całym świecie kanadyjski autor komiksów, amerykański grafik Don Rosa, jeden z najsłynniejszych twórców historyjek z Kaczorem Donaldem i laureat nagrody Eisnera w 1995 roku oraz Grzegorz Rosiński - mieszkający w Szwajcarii znakomity polski twórca komiksu.

W tym roku w programie imprezy znajdzie się co najmniej 15 wystaw m.in. komiksu czeskiego i skandynawskiego, ekspozycje tematyczne dot. komiksu ekonomicznego oraz poświęcone polskim artystom. Zostaną one pokazane m.in. w Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury oraz wielu klubach i galeriach na terenie miasta.

Festiwal będzie obecny też w regionie łódzkim. Komiksowe ekspozycje zostaną pokazane w Łowickim Ośrodku Kultury, Wieluńskim Domu Kultury oraz Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim. Tam również odbędą się warsztaty komiksowe.

Wstęp na festiwal w Atlas Arenie będzie bezpłatny, przy wejściu organizatorzy planują sprzedawać cegiełki na rzecz jego organizacji.

Tegoroczna edycja komiksowej imprezy pierwotnie miała się odbyć na terenie zabytkowej elektrociepłowni EC1 Wschód. Nie udało się to jednak, bowiem nie zakończono wszystkich prac w zrewitalizowanym obiekcie. "Jesteśmy pewni, że w przyszłości uda nam się w EC1 zorganizować niejedną imprezę i mamy już nawet kilka pomysłów i konkretnych propozycji, o których rozmawiamy" - zaznaczyła Tośta.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do pracy przy festiwalu - wolontariusze mogą się zgłaszać do Łódzkiego Centrum Komiksu przy ul. Piotrkowskiej.

Organizatorem Festiwalu Komiksu jest Stowarzyszenie Twórców "Contur", a współorganizatorem Urząd Miasta Łodzi. Festiwal jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski; został także dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.