PARTNER PORTALU
 • BGK

Komisja Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu

 • PAP/MIW    20 lipca 2016 - 13:19
Komisja Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
Wrocław przyciąga turystów nie tylko zabytkami. Także wydarzeniami kulturalnymi. (fot. pixabay.com).

• Członkowie Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego spotkali się we Wrocławiu z twórcami i organizatorami Europejskiej Stolicy Kultury.
• Sukces sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury polega na bardzo dobrym połączeniu "elementu europejskiego z elementem narodowym i regionalnym". - stwierdziła przewodnicząca delegacji Helga Truepel.
• Członkowie delegacji zwrócili uwagę na to, że z funduszy europejskich są finansowane takie projekty o charakterze społeczno-socjalnym, wykonywane też w biedniejszych dzielnicach miasta.
Program oraz efekty sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury pozytywnie oceniła delegacja Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego. Członkowie delegacji przez trzy dni spotykali się we Wrocławiu z twórcami i organizatorami ESK.

Jak podkreśliła przewodnicząca delegacji Helga Truepel sukces sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury polega na bardzo dobrym połączeniu "elementu europejskiego z elementem narodowym i regionalnym".

- Tutaj to widzieliśmy, że one bardzo dobrze się uzupełniają. Zresztą nigdy w żadnym projekcie europejskim nie chodziło o to, by te elementy były w konflikcie. Tutaj we Wrocławiu odczuliśmy to zaangażowanie, przekładające się na aktywność zarówno artystów, organizatorów, jak i odbiorców" - powiedziała Truepel.

Czytaj też: Wrocław: od początku roku ponad dwa miliony osób wzięło udział w imprezach ESK

Dodała, że przykładem sukcesu ESK jest zarówno duży festiwal filmowy "T-Mobile Nowe Horyzonty", które łączy ambitne kino z dużą frekwencją i sukcesem ekonomicznym, jak i mniejsze projekty o charakterze społecznym.

- Obejrzeliśmy adresowany bezpośrednio do mieszkańców Wrocławia projekt "Wejście od podwórza". I bardzo nas cieszy, że z funduszy europejskich są finansowane takie projekty o charakterze społeczno-socjalnym, wykonywane też w biedniejszych dzielnicach miasta - mówiła przewodnicząca delegacji PE.

Dla Komisji Kultury i Edukacji PE ważne jest, że realizowanie programu ESK w różnych europejskich miastach prowadzi do współpracy pomiędzy tymi ośrodkami i artystami - podkreśliła Truepel.

- Po latach sprawowania tytułu ESK powstała sieć takich miast, ale również nawiązały się trwałe relacje pomiędzy artystami. To bardzo ważna struktura, ponieważ pozwala na współpracę nie tylko w chwili obecnej, ale również do kontynuowania jej w przyszłości - dodała Trepel.

Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych ESK we Wrocławiu znalazły się m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. W 2016 r. Wrocław jest też Światową Stolicą Książki UNESCO.

Odbyło się już wielkie widowisko operowe "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" kilkudziesięciotysięcznej publiczności, koncert Ennio Morricone, dwa widowiska plenerowe "Przebudzenie" i "Flow". Jak poinformowali organizatorzy, przez pół roku we Wrocławiu w wydarzeniach w ramach ESK uczestniczyło już ponad 2 mln widzów.

Program artystycznych wydarzeń ESK 2016 uzupełniają projekty społeczne i edukacyjne, których celem jest zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska i całego regionu.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 roku podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są co roku dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowoprzyjętych. W tym roku Wrocław sprawuje tytuł wspólnie z hiszpańskim San Sebastian.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.