PARTNER PORTALU
  • BGK

Komitet Obrony Robotników patronem ronda w Gdańsku

  • PAP    25 sierpnia 2016 - 12:52

• Rada Miasta Gdańska zdecydowała, że rondu w dzielnicy Przeróbka będzie patronował Komitet Obrony Robotników.
• Z wnioskiem takim wystąpił prezydent miasta Paweł Adamowicz (PO). Uchwałę przyjęto w związku z 40. rocznicą powstania KOR.
Za przyjęciem uchwały ws. nadania rondu przy skrzyżowaniu ulic mjr. Henryka Sucharskiego oraz Ku Ujściu nazwy Komitetu Obrony Robotników zagłosowało jednomyślnie 31 radnych Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. W Radzie Miasta Gdańska zasiada 22 radnych rządzącej miastem PO i 12 opozycyjnego PiS.

"Działalność Komitetu Obrony Robotników była jedną z tych, które otworzyły drogę do przemian w Polsce. Dlatego w Gdańsku - mieście, w którym narodziła się Solidarność, w 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników, nadanie nazwy tej organizacji jednemu z obiektów miejskich jest w pełni zasadne" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Przedstawiając pomysł uczczenia ronda nazwą Komitetu Obrony Robotników prezydent Gdańska powiedział m.in., że w latach 70. w bloku sowieckim KOR, obok czechosłowackiej Karty 77 na czele z Vaclavem Havlem, był "najbardziej widoczną i skuteczną grupą opozycjonistów między Łabą a Pacyfikiem".

Dodał, że w "przeddzień kolejnej rocznicy Sierpnia'80" będzie to "mała symboliczna spłata długu wdzięczności wobec tych, którzy podjęli sztandar demokracji i wolności oraz wytyczyli drogę dla innych grup opozycyjnych w Polsce".

Wicemarszałek Senatu i jeden z trójmiejskich działaczy KOR Bogdan Borusewicz dziękując radnym za podjęcie uchwały powiedział, że w Gdańsku i Sopocie po represjach wobec protestujących robotników w Radomiu i Ursusie zebrała się grupa młodych ludzi, która zaczęła zbierać pieniądze na rzecz pokrzywdzonych.

"To była akcja spontaniczna, ale przemyślana. Mając doświadczenia Grudnia'70 wiedzieliśmy, że taka pomoc jest potrzebna. Chcę podkreślić, że była to akcja zupełnie niezależna od Warszawy. I to chcę podkreślić, bo mamy teraz taki warszawocentryzm" - mówił b. działacz opozycji antykomunistycznej.

Dodał, że w zbiórce pieniędzy uczestniczyli m.in. Grzegorz Grzelak, Aleksander Hall i Arkadiusz Rybicki, którzy później tworzyli inny opozycyjną formację - Ruch Młodej Polski.

W uzasadnieniu uchwały przypomniano, że 11 września 1976 r. opracowano wstępną wersję dokumentu powołującego Komitet Obrony Robotników. Jej autorami byli Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Wojciech Onyszkiewicz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.