PARTNER PORTALU
  • BGK

Komorowski do samorządowców: w tej dziedzinie odgrywacie nieocenioną rolę

  • Bartosz Dyląg    22 stycznia 2015 - 18:01
Komorowski do samorządowców: w tej dziedzinie odgrywacie nieocenioną rolę

- Dziękuję samorządom za to, że wbrew obawom że np. przynależność do procesu integracji europejskiej zadusi nasze związki z kulturą narodową, potrafiliście państwo temu zaprzeczyć – powiedział Bronisław Komorowski, prezydent RP.
W Pałacu Prezydenckim odbyło się w czwartek Forum Debaty Publicznej w obszarze "Twórczość, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze bogactwem Polski". To element tegorocznych obchodów 25 lat polskiej samorządności.

Jak zaznaczył Bronisław Komorowski celem spotkania jest przedstawienie zasług i możliwości samorządu. Jest to też okazja by porozmawiać o tym, co w działaniach samorządów warto pogłębić, wydobyć.

- Dziękuję za inicjatywę, by rozmawiać o roli samorządów w utrzymywaniu, wzmacnianiu i dbaniu o dziedzictwo narodowe na wszystkich poziomach polskiego życia – mówił prezydent RP.

Zdaniem prezydenta Komorowskiego Polacy z racji obecności w integrującej się Europie, w coraz większym stopniu stykają się z dziedzictwem różnych kultur, dlatego ważne jest to, by w sposób mądry umacniać ten fundament tożsamości.

- Ceniąc własną kulturę potrafimy szanować i rozumieć innych. Myślę, że trudno w tym dziele zastąpić samorządy – podkreślił Bronisław Komorowski.

Czytaj też: Szopkarstwo krakowskie wśród wpisów na liście niematerialnego dziedzictwa

W opinii prezydenta coraz skuteczniej wskazujemy na lokalny wymiar kultury, która gdzieś się sumuje w kulturę narodową.

- Dziękuję samorządom za to, że wbrew obawom że np. przynależność do procesu integracji europejskiej zadusi nasze związki z kulturą narodową, potrafiliście państwo temu zaprzeczyć – powiedział. – Dziękuję samorządom także za to, że udało się zaprzeczyć także teorii, że tradycja, dziedzictwo, historia interesują ludzi w niewielkim stopniu.

W ocenie Bronisława Komorowskiego nigdy kultura narodowa w tak zdecydowany sposób nie była tak wzmacniana jak w tym okresie 25 lat wolności, a przede wszystkim w okresie 25 lat samorządności.

Prezydent dodał, że widać to we wszystkich działaniach samorządu, a jako przykład podał tradycję Powstania Styczniowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.