PARTNER PORTALU
  • BGK

Komorowski: Krajobraz to dobro publiczne

  • PAP    1 lipca 2013 - 14:27
Komorowski: Krajobraz to dobro publiczne

Krajobraz to własność wspólna, należy dbać o to, by architektura tworzyła razem z nim harmonię - przekonywał w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski, otwierając wystawę "Krajobraz to dobro publiczne" na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Komorowskiemu towarzyszyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Cieszę się, że możemy dziś razem otworzyć taką wystawę, utworzoną na potrzebę działania na rzecz dobra wspólnego, na rzecz ochrony krajobrazu" - powiedział prezydent. Podkreślał, że krajobraz - jako wspólną własność - należy chronić. Dodał, że wyjątkowo cieszą go przykłady właściwego współistnienia architektury i naturalnego krajobrazu.

Komorowski przypomniał, że po to, by ograniczyć przykłady "nadwyrężania ładu w przestrzeni" i zachęcać samorządy do dbania o krajobraz skierował w piątek do Sejmu prezydencki projekt tzw. ustawy krajobrazowej.

Czytaj też: Wiatraki a krajobraz z prezydenckiej ustawy

W projekcie znalazły się zapisy zobowiązujące samorządy województw do przeprowadzania przynajmniej raz na 20 lat audytów krajobrazowych. Ma to być spis krajobrazów z całego województwa i wytypowanie priorytetowych, podlegających ochronie. Sejmik województwa będzie ustalał zasady ochrony tych krajobrazów, np. określi maksymalną wysokość czy kolorystykę budynków na tych obszarach.

Zmiany w prawie mają dać także samorządom możliwości decydowania o zasadach rozmieszczenia i wielkości nośników reklamowych. Rady gmin będą mogły ustalić zasady sytuowania tablic reklamowych, ogrodzeń, obiektów małej architektury. Ponadto gmina będzie mogła wprowadzić opłaty od ustawianych na jej terenie reklam.

"Rozwiązania w projekcie ustawy są o tyle dobre, że dają władztwo gminom, by pewne zasady umieszczania różnego typu płacht, reklam, mogły regulować. Do tej pory byliśmy bezradni" - powiedziała dziennikarzom Gronkiewicz-Waltz. Według niej możliwości, które daje projekt prezydencki, "bardzo zmienią wygląd Warszawy i innych miast".

Pytana przez dziennikarzy o ocenę zabudowy w Warszawie, prezydent powiedziała, że widzi w stolicy zarówno miejsca piękne jak i te, które wyglądają fatalnie. "W szczególności poza centrum miasta jest kompletny chaos, głównie reklamowy; w centrum jest to raczej uporządkowane" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Jako przykłady dobrego zagospodarowania przestrzeni publicznej wymieniła Centrum Nauki Kopernik, bulwary nadwiślańskie, ulicę Francuską i Krakowskie Przedmieście. "Staramy się porządkować w miarę środków i możliwości te przestrzenie" - zaznaczyła.

"Krajobraz to dobro publiczne" - wystawa zorganizowana przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Kancelarią Prezydenta, będzie prezentowana w Warszawie do 31 lipca.

Wystawa pokazuje zdjęcia sześciu - zdaniem organizatorów - spektakularnych przykładów zagospodarowania przestrzeni w sposób, który odmienił wizerunek polskich miast.

"To miejsca, które dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i doświadczeniu projektantów, zostały +odzyskane+ dla nas wszystkich i które na tle panującego często w polskich miastach chaosu wyróżniają się estetyką i funkcjonalnością, stając się przestrzeniami publicznymi na miarę XXI wieku" - informują na swojej stronie internetowej twórcy wystawy.

Zdjęcia pokazują zrewitalizowane wyspy odrzańskie we Wrocławiu, Wyspę Młyńską w Bydgoszczy, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Centrum Nauki Kopernik, odbudowę Starego Miasta w Elblągu i zmodernizowane Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.