PARTNER PORTALU
 • BGK

Komorowski: Krajobraz to dobro publiczne

 • PAP    1 lipca 2013 - 14:27
Komorowski: Krajobraz to dobro publiczne

Krajobraz to własność wspólna, należy dbać o to, by architektura tworzyła razem z nim harmonię - przekonywał w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski, otwierając wystawę "Krajobraz to dobro publiczne" na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Komorowskiemu towarzyszyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Cieszę się, że możemy dziś razem otworzyć taką wystawę, utworzoną na potrzebę działania na rzecz dobra wspólnego, na rzecz ochrony krajobrazu" - powiedział prezydent. Podkreślał, że krajobraz - jako wspólną własność - należy chronić. Dodał, że wyjątkowo cieszą go przykłady właściwego współistnienia architektury i naturalnego krajobrazu.

Komorowski przypomniał, że po to, by ograniczyć przykłady "nadwyrężania ładu w przestrzeni" i zachęcać samorządy do dbania o krajobraz skierował w piątek do Sejmu prezydencki projekt tzw. ustawy krajobrazowej.

Czytaj też: Wiatraki a krajobraz z prezydenckiej ustawy

W projekcie znalazły się zapisy zobowiązujące samorządy województw do przeprowadzania przynajmniej raz na 20 lat audytów krajobrazowych. Ma to być spis krajobrazów z całego województwa i wytypowanie priorytetowych, podlegających ochronie. Sejmik województwa będzie ustalał zasady ochrony tych krajobrazów, np. określi maksymalną wysokość czy kolorystykę budynków na tych obszarach.

Zmiany w prawie mają dać także samorządom możliwości decydowania o zasadach rozmieszczenia i wielkości nośników reklamowych. Rady gmin będą mogły ustalić zasady sytuowania tablic reklamowych, ogrodzeń, obiektów małej architektury. Ponadto gmina będzie mogła wprowadzić opłaty od ustawianych na jej terenie reklam.

"Rozwiązania w projekcie ustawy są o tyle dobre, że dają władztwo gminom, by pewne zasady umieszczania różnego typu płacht, reklam, mogły regulować. Do tej pory byliśmy bezradni" - powiedziała dziennikarzom Gronkiewicz-Waltz. Według niej możliwości, które daje projekt prezydencki, "bardzo zmienią wygląd Warszawy i innych miast".

Pytana przez dziennikarzy o ocenę zabudowy w Warszawie, prezydent powiedziała, że widzi w stolicy zarówno miejsca piękne jak i te, które wyglądają fatalnie. "W szczególności poza centrum miasta jest kompletny chaos, głównie reklamowy; w centrum jest to raczej uporządkowane" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Jako przykłady dobrego zagospodarowania przestrzeni publicznej wymieniła Centrum Nauki Kopernik, bulwary nadwiślańskie, ulicę Francuską i Krakowskie Przedmieście. "Staramy się porządkować w miarę środków i możliwości te przestrzenie" - zaznaczyła.

"Krajobraz to dobro publiczne" - wystawa zorganizowana przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Kancelarią Prezydenta, będzie prezentowana w Warszawie do 31 lipca.

Wystawa pokazuje zdjęcia sześciu - zdaniem organizatorów - spektakularnych przykładów zagospodarowania przestrzeni w sposób, który odmienił wizerunek polskich miast.

"To miejsca, które dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i doświadczeniu projektantów, zostały +odzyskane+ dla nas wszystkich i które na tle panującego często w polskich miastach chaosu wyróżniają się estetyką i funkcjonalnością, stając się przestrzeniami publicznymi na miarę XXI wieku" - informują na swojej stronie internetowej twórcy wystawy.

Zdjęcia pokazują zrewitalizowane wyspy odrzańskie we Wrocławiu, Wyspę Młyńską w Bydgoszczy, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Centrum Nauki Kopernik, odbudowę Starego Miasta w Elblągu i zmodernizowane Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.