PARTNER PORTALU
  • BGK

Komu "Złote Maski"?

  • pap    24 marca 2014 - 23:23

"Piąta strona świata" Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka oraz "Morrison/Śmiercisyn" w reżyserii Pawła Passiniego zostały uznane za najlepsze ubiegłoroczne spektakle teatralne w woj. śląskim i opolskim. Ich twórcy znaleźli się wśród laureatów "Złotych Masek".
Gala, podczas której wręczono nagrody twórcom teatralnym z obu regionów, odbyła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Każde z województw przyznało nagrody swoim artystom oddzielnie.

Nagrodzony spektakl pt. "Morrison/Śmiercisyn" powstał w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora imienia Alojzego Smolki. "Piąta strona świata według Kutza" jest wystawiana przez Teatr Śląski imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Talarczyk i Passini otrzymali też nagrody w kategorii "reżyser".

Nagrody dla najlepszej aktorki w woj. śląskim otrzymała Danuta Lewandowska za rolę Matki w spektaklu pt. "Matki" Piotra Rowickiego w reżyserii Katarzyny Deszcz w Teatrze Nowym w Zabrzu. W woj. opolskim wyróżniono dwie aktorki - Martę Nieradkiewicz za rolę w spektaklu "Bracia i siostry" w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu i Helenę Sujecką ("Morrison/Śmiercisyn")

Za najlepszych aktorów uznano Dariusza Chojnackiego ("Piąta strona świata") i Sambora Dudzińskiego ("Morrison/Śmiercisyn"). W kategorii wokalno-aktorskiej jury nagrodziło Annę Noworzyn za rolę Elizy w spektaklu "My Fair Lady" Fredericka Loewe w reżyserii Roberta Talarczyka w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Za najlepszy spektakl dla młodych widzów został uznany "Sen nocy letniej" Williama Szekspira w reżyserii Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.

W kategorii scenografia w woj. śląskim triumfował Paweł Walicki (za scenografię do spektaklu "Bobiczek" Hanocha Levina w reżyserii Łukasza Kosa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu), a w woj. opolskim Zuzanna Srebrna za scenografię do spektaklu "Morrison/Śmiercisyn".

Nagrody specjalne otrzymała słynna scenograf i kostiumolog Barbara Ptak oraz spektakl "Synek" z tekstami Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka w reżyserii Macieja Podstawnego wyprodukowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

"Złote Maski" przyznawane są z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.