PARTNER PORTALU
  • BGK

Koń ma swoje święto w Krakowie

  • PAP    10 października 2012 - 18:58
Koń ma swoje święto w Krakowie

Biegi pokazowe koni różnych ras, możliwość darmowej przejażdżki konnej oraz wzięcia udziału w hipoterapii - to niektóre z atrakcji, jakie znajdą się w programie Małopolskiego Święta Konia. Odbędzie się ono w weekend na krakowskich Błoniach.
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Piotr Odorczuk poinformował, że zbliżająca się impreza jest prawdopodobnie pierwszym małopolskim świętem konia.

"Przewidujemy, że w sobotę i niedzielę na Błonia przyjdzie ponad tysiąc krakowian i turystów. Rok temu, w tamtym miejscu, o tej porze, pasły się owce, a zainteresowanie społeczeństwa nimi przerosło nasze oczekiwania" - powiedział Odorczuk. Obecność owiec w mieście miała poprzedniej jesieni promować rolnictwo i przypomnieć o zanikającej tradycji wypasu tych zwierząt.

"Stanę na głowie, aby w Krakowie odżyły chlubne tradycje i historie sportów konnych sprzed stu lat, z czasów cesarstwa austriackiego. Ubolewam nad tym, że w Polsce mamy tylko cztery czynne tory wyścigowe, podczas gdy w Czechach, zamieszkanych przez 10 mln ludzi, jest ich ok. 19" - powiedział inicjator Małopolskiego Święta Konia i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jacek Soska.

Główną atrakcją dwudniowego święta na Błoniach są prezentacje i biegi pokazowe koni małopolskich, arabskich i angielskich. Ponadto w programie przewidziano szereg innych wydarzeń, np. demonstrację zaprzęgów i ujeżdżenia koni, pokaz skoków konnych przez przeszkody. Będzie można przyjrzeć się też pracy kowala.

Na dzieci czekają zabawy, gry i konkursy, a także bezpłatne przejażdżki na kucykach.

Przy stoisku promocyjnym znajdą się informatory o ofertach małopolskich ośrodków jeździeckich, hipoterapeutycznych i ośrodkach agroturystycznych.

W niedzielę świętu będzie towarzyszyć impreza w Buczkowie pod Krakowem, gdzie na uruchomionym w sierpniu czwartym polskim torze wyścigów konnych odbędą się pokazy gonitw najlepszych małopolskich koni.

Patronat nad świętem roztoczył Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Urząd Miasta Krakowa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.