PARTNER PORTALU
  • BGK

Koncert inauguracyjny festiwalu folklorystycznego "Warsfolk"

  • PAP    18 sierpnia 2010 - 10:20

Występ zespołów folklorystycznych z Czech, Albanii, Grecji, Rosji oraz Polski, prezentujących narodowe tańce, pieśni i obyczaje, zainauguruje w środę VI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Warsfolk".
Koncert odbędzie się w siedzibie zespołu "Mazowsze" w Karolinie pod Warszawą.

- W czasie koncertu widzowie otrzymają "świat w pigułce". Każdy zespół prezentuje inną kulturę, ma inne stroje, inne obyczaje, na innych gra instrumentach. To prawdziwy przegląd najwspanialszych i barwnych tradycji folklorystycznych krajów Słowian jak Rosja, Czechy czy Polska, jak i odległej Grecji czy Albanii" - zachęcał dyrektor i pomysłodawca festiwalu Krzysztof Gąsiorek.

Wśród zespołów zaprezentuje się m.in. pochodzący z rosyjskiej Jakucji zespół "Michaar", który przedstawi tańce północnej Rosji, natomiast zespół "Slezan" z czeskiego Cieszyna zaprezentuje tańce, pieśni oraz obyczaje Śląska Cieszyńskiego. Jak informują organizatorzy koncertu, zespół wykorzystuje m.in. stare ludowe pieśni, których słowa nie były zmieniane od wieków.

Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. ludowe stroje z Cieszyna, stroje góralskie, pochodzące z Gór Beskidów regionu cieszyńskiego, a także nawiązujące do wyglądu węgierskiego huzara stroje Jablunkov, wywodzące się z czeskiego miasta Jabłonków. Te ludowe stroje są wierną kopią oryginalnych strojów z XIX wieku.

Polskę zaprezentuje zespół tańca ludowego "Warszawa", który tworzą studenci i absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zespół kultywuje polskie tradycje narodowe występując m.in. w strojach łowickich, krakowskich, kontuszach szlacheckich, a także strojach górali żywieckich i kurpiów zielonych.

Walory narodowego folkloru Albanii zaprezentuje zespół "Tirana", który w akompaniamencie muzyków grających na tradycyjnych albańskich instrumentach, przedstawi regionalne stroje dawnych mieszkańców bałkańskiego kraju. Tańce i pieśni sięgające antycznej Grecji przedstawi zespół "Lykion ton ellinidon of Larissa".

Podczas festiwalu, który po inauguracyjnym koncercie w siedzibie "Mazowsza" będzie kontynuowany do niedzieli w amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie, wystąpią także zespoły z Argentyny, Belgii i Indonezji.

Festiwal pod honorowym patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika organizują: Ośrodek Kultury im. St. Żeromskiego Dzielnicy Wola i Polskie Akademickie Stowarzyszenie Folklorystyczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.