Koncert na rzecz hospicjum

„Opera Nowohucka” – koncert przedstawiający historię Nowej Huty, odbędzie się w sobotę w krakowskim Muzeum Lotnictwa.
Koncert na rzecz hospicjum

Wejście na imprezę jest bezpłatne, ale w jego trakcie będą zbierane datki na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Sobotni koncert będzie 33. wydarzeniem z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”. Jak wyjaśniła prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty (jeden z podmiotów organizujących imprezę) Anna Bajorek zawsze towarzyszy im kwesta na rzecz wspomnianego hospicjum.

„Ponadto, każdorazowo wiosenny koncert jest specjalnie dedykowany akcji Hospicjum Pola Nadziei. Wyjątkiem był kwietniowy koncert w 2010 roku, gdy w związku z olbrzymimi stratami, jakie spowodowała powódź, zebrane środki przeznaczono na pomoc powodzianom” – dodała Bajorek.

W trakcie imprezy grupa Wu-Hae oraz zaproszeni goście (Maciej Maleńczuk, Marcin Świetlicki i Jacek Królik) zagrają utwory z płyty „Opera Nowohucka”. Ukazała się ona w 2009 r. z myślą o obchodach 60-lecia Nowej Huty. Jednak do tej pory nie była pokazana w całości szerszej publiczności.

Teksty piosenek w większości pochodzą z fragmentów „Poematu dla dorosłych” Adama Ważyka z 1955 roku, w którym krytycznie opisuje powstawanie Nowej Huty.

Jak podkreśliła Renata Połomska z Hospicjum im. św. Łazarza na pewno ważny jest zastrzyk finansowy otrzymany dzięki imprezom „Nowa Huta. Dlaczego Nie ?!”, ale także możliwość promocji instytucji przez nią reprezentowanej.

„Ludzie, którzy przychodzą na te koncerty, już się przyzwyczaili, że jest taka tradycja. Na ogół bardzo ochoczo nas wspierają” – powiedziała Połomska.

Koncert poprowadzi Ligia Jazgar, zaś jego organizatorami są – oprócz Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty – Porozumienie Dzielnic Nowohuckich-Dzielnice: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta; Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE