Koncerty na unikatowym fortepianie

Koncertów na unikatowym fortepianie firmy Pleyel z czasów Fryderyka Chopina można słuchać w Muzeum Podkarpackim w Krośnie– poinformował we wtorek dyrektor muzeum Jan Gancarski.
Koncerty na unikatowym fortepianie
„Na najbliższą niedzielę zaplanowano recital chopinowski Janusza Tomeckiego. Jest to już trzeci koncert na tym fortepianie w tym roku. Koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem” – powiedział Gancarski.

Dodał, że „muzyka, która płynie z tego fortepianu jest taka sama jaka była wykonywana przez samego Chopina”. „Inaczej brzmi. Gra się na nim inaczej niż na współczesnych instrumentach. Wykonawcy różnie reagują” – zauważył dyrektor muzeum.

Instrument pochodzi z 1860 r. Został wyprodukowany w francuskiej firmie Pleyel. Na takich samych fortepianach grywał Chopin. Jest prawdopodobnie jedynym z nielicznych w pełni oryginalnym instrumentem, który zachował się w Polsce.

„Wprawdzie jest poddawany stałej konserwacji, ale nie wymaga poważniejszych napraw. Posiada wszystkie oryginalne części” – podkreślił Gancarski.

Jego właścicielem jest Muzeum Podkarpackie w Krośnie, gdzie fortepian trafił w latach 60. ubiegłego wieku. Wartość zabytku odkryto w dopiero w połowie lat 90. Badania przeprowadzone przez konserwatorów potwierdziły jego unikatowy charakter.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE