PARTNER PORTALU
  • BGK

Koncerty w "unijnych" zabytkach w kujawsko-pomorskim

  • PAP    13 listopada 2012 - 19:13
Koncerty w "unijnych" zabytkach w kujawsko-pomorskim

Cykl 120 koncertów muzyki klasycznej rozpocznie się w sobotę w zabytkowych świątyniach regionu kujawsko-pomorskiego. Muzyka zabrzmi w obiektach, które udało się odrestaurować dzięki wsparciu funduszy unijnych.
"Cykl tych koncertów to prawdopodobnie największy festiwal muzyczny w kraju. Spodziewamy się łącznie 60 tys. uczestników" - powiedział we wtorek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Inauguracja występów została zaplanowana na najbliższą sobotę. Koncerty odbędą się wówczas w dwóch bydgoskich kościołach, jednym w Toruniu, a także w świątyniach w niewielkich miejscowościach: Gostkowie, Kruszynach i Wrockach.

Cykl 120 koncertów muzyki klasycznej jest formalnie promocją projektu "Dziedzictwo kulturowe województwa kujawsko-pomorskiego - wsparcie opieki nad zabytkami w 2012 roku". W ramach tego przedsięwzięcia finansowane są prace remontowe i konserwatorskie.

"Projekt dotyczący finansowania prac remontowych i restauracyjnych będziemy kontynuować także w roku przyszłym. Nowym elementem będzie możliwość uzyskania tą drogą wsparcia na projekty wieloletnie" - dodał Całbecki.

Kwota tegorocznych marszałkowskich dotacji na ten cel to 9,4 mln złotych. Wspomoże to realizację 138 projektów.

"Imprezy są okazją do zaprezentowania odnowionych zabytków, a także do wyeksponowania walorów akustycznych rewitalizowanych obiektów" - zaznaczył Całbecki.

Przetarg na organizację koncertów wygrała Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która zaprosiła do współpracy Filharmonię Pomorską i kameralistów z bydgoskiej Akademii Muzycznej. Słuchaczom zaprezentują się zespoły: Barock Quartet, Capella Toruniensis, Collegium Vocale, Copernicus Brass, Kameraliści Bydgoskiej Akademii Muzycznej, Kwartet Smyczkowy TOS, Laboratoire de la Musique, Toruński Kwartet Smyczkowy, Toruński Kwartet Wokalny oraz Toruński Kwintet Dęty.

Koncerty odbywać się będą w weekendy do 23 grudnia. Wstęp na wszystkie występy jest bezpłatny. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: