PARTNER PORTALU
  • BGK

Kończy się budowa figury Jana Pawła II dla Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie

  • PAP    22 marca 2013 - 12:20
Kończy się budowa figury Jana Pawła II dla Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie

Nowosolska firma zajmująca się wykonywaniem obiektów przestrzennych z laminatu kończy budowanie prawie 14-metrowej figury papieża Jana Pawła II. Zamówił ją Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie.
Ma to być największa statua papieża Polaka na świecie. Figura stanie na Złotej Górze w częstochowskim Parku Miniatur Sakralnych i będzie górowała na tym miejscem. Jej odsłonięcie planowane jest na 13 kwietnia br. Park mieści się na terenie byłego kamieniołomu, w którym czerpano niegdyś wapień.

Prace związane z budową pomnika rozpoczęły się w listopadzie ub. roku. Najpierw jeden z pracowników wykonał szkic, a następnie powstał model postaci papieża w skali 1:10. Figura przedstawia stojącego Jana Pawła II z rozłożonymi i uniesionymi ku górze rękoma.

Kolejnym etapem było wykonanie przez firmę z Ostrowa Wielkopolskiego stalowej konstrukcji nośnej, na którą nakładany jest laminat. W celu umożliwienia transportu tak dużego obiektu figura składa się z siedmiu elementów. Waga pomnika to ok. 7 ton.

„Obecnie trwają ostatnie prace, elementy są dopasowywane, nakładamy ostatnie warstwy laminatu" - poinformował menedżer firmy Malpol z Nowej Soli Marcin Walasek.

Dodał, że według jego informacji będzie to największa figura Jana Pawła II na świecie. Dotychczas najwyższa stoi w Chile i mierzy 12,7 m.

To nie pierwsza tak duża figura z laminatu wykonana przez przedsiębiorstwo z Nowej Soli. W jej halach powstał największy na świecie ogrodowy krasnal - „Soluś", który jest jedną z atrakcji Parku Krasnala w Nowej Soli.

Firma specjalizuje się także wykonywaniu naturalnej wielkości modeli dinozaurów i innych zwierząt. Ponadto realizuje wszelkie inne zlecenia, np. wykonała repliki pomnika warszawskiej Syrenki, które były elementem stołecznej strefy kibica podczas Euro 2012.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • zdziwiony, 2013-03-22 14:15:05

    Najwyższa figura na świecie? To dlaczego będzie stała w parku miniatur?