PARTNER PORTALU
  • BGK

Kończy się budowa wielkiego statku pasażerskiego

  • PAP    7 czerwca 2012 - 17:21

W Żegludze Augustowskiej (ŻA) w lipcu ma pływać największy pasażerski statek śródlądowy w Polsce. Statek będzie mógł zabrać na pokład 330 osób. W Augustowie kończy się budowa jednostki.
"Trwają prace wykończeniowe jednostki. Statek był już wodowany i osiągnął idealne parametry zakładane przez konstruktora" - powiedział Aleksandrowicz. Dodał, że trwa wyposażanie statku w ostatnie elementy, w urządzenia nawigacyjne i elektryczne. Trzeba jeszcze pomalować jednostkę.

Statek będzie miał długość 40 metrów i blisko 6 metrów szerokości. Może zabrać na pokład do 330 osób. Będzie kosztował ok. 3 mln zł. Aleksandrowicz powiedział PAP, że to pierwsza od kilkudziesięciu lat taka inwestycja w Polsce w statek pasażerski śródlądowy.

Do tej pory po polskich wodach pływały jednostki z lat sześćdziesiątych. Statek będzie inny niż dotychczasowe jednostki pływające. Pokłady będą bardziej odkryte, by podróżujący mogli więcej widzieć.

Żegluga Augustowska dysponuje obecnie trzema statkami. "Serwy" i "Sajno" mogą przewieźć po 200 osób, zaś "Perkoz" - 75 pasażerów. Statkiem Serwy w 1999 roku pływał podczas swojej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Z tej okazji powstał specjalny rejs z Augustowa do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, gdzie przebywał wówczas papież. ŻA przewozi rocznie ok. 100 tys. podróżnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.