PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec remontu w Lidzbarku

  • PAP    21 stycznia 2011 - 20:38

Zakończyły się prace konserwatorskie przy odtworzeniu historycznego stanu ołtarza głównego kaplicy zamkowej w dawnej rezydencji biskupów w Lidzbarku Warmińskim - poinformowała w piątek dyrekcja Muzeum Warmii i Mazur.
Jak powiedziała Iwona Kluk z olsztyńskiego muzeum, w ramach projektu przeprowadzono konserwację pochodzącego z 1757 r. ołtarza głównego, ufundowanego przez biskupa warmińskiego Adama Stanisława Grabowskiego. Zrekonstruowano również dwa elementy, które nie zachowały się w kaplicy do naszych czasów. Na podstawie archiwaliów i fotografii wschodniopruskich badaczy - Adolfa Boettichera i Antona Ulbricha - powstał witraż, przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, analogiczny do tego z 1870 roku.

Uzupełniono główny brakujący element ołtarza - kopię obrazu ze sceną "Mistycznych zaślubin św. Katarzyny Aleksandryjskiej", patronki lidzbarskiego zamku i kaplicy. Oryginał był uważany za zaginiony w pierwszych latach powojennych. Uratowany przed zniszczeniem, znajduje się obecnie w kościele p.w. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach.

Prace trwały od kwietnia 2010 r. i były finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd wojewódzki.

Rok wcześniej zakonserwowano oba ołtarze boczne i pochodzące z nich zdobione zasłony - antepedia. Odnowiono jedyny zachowany po wojnie obraz, zatytułowany "Św. Jerzy przed namiestnikiem rzymskim", umieszczony w prawym ołtarzu. Do lewego ołtarza - w miejsce zaginionego oryginału - dopasowano natomiast obraz "Ukrzyżowanie", pochodzący z nieistniejącego już kościoła patronackiego rodu Kreytzenów w Piastach Wielkich k. Górowa Iławeckiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.