PARTNER PORTALU
 • BGK

Koniec "turystów kocykowych". Teraz regiony muszą się bardziej postarać, by ich przyciągnąć

 • Jacek Janik    17 maja 2018 - 12:00
Koniec "turystów kocykowych". Teraz regiony muszą się bardziej postarać, by ich przyciągnąć
Turystyka szansą na rozwój gmin. Ale wymagania turystów są coraz większe (fot. Pixabay)

Do tego, by turyści chcieli wracać i by nie poczuli znużenia miejscem, konieczne jest zaproponowanie im zawsze czegoś nowego. Niezwykle ważnym elementem atrakcyjności oferty turystycznej jest też jej odpowiednie skomunikowanie - powiedział Antoni Kubicki, prezes zarządu spółki akcyjnej Hotel Arłamów. - Zmieniły się gusta i wymogi turystów. To już nie jest tzw. "turysta kocykowy", który przyjeżdża, aby wypocząć na rozłożonym przez siebie kocu. Jego wymagania są bardzo duże - dodał Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna.
 • Musimy eksponować walory, które sama przyroda nam oferuje. Stawiamy na przykład na rozwój szlaków turystycznych, które zmieniają swoje nazwy - mówi Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna.
 • Dzisiaj już nie wystarczy na przykład "zielony" czy "czerwony". Dzisiaj są to na przykład "szlak zakochanych", "szlak myśliwski" na którym jest jedyny obiekt w stylu tyrolskim w regionie, czy dla dzieci bajkowy "szlak utopca" - wyjaśnia.
 • Antoni Kubicki dodaje, że kwestią niezwykle ważną jest dobre skomunikowanie obiektu i proponowanie turystom coraz nowszych atrakcji.
 • Można dalej co prawda jeździć 6 godzin do Zakopanego, gdzie na Krupówkach niedługo ludzie będą się tratowali w tłumie, ale czy tego ludzie oczekują? Zapewniam, że z Bieszczad zrobimy miejsce bardziej atrakcyjne niż Podhale - zaznacza.

Przykładem jak przemysł turystyczny może wpływać nie tylko na rozwój poszczególnych gmin, ale i na cały powiat oraz region jest Brenna, która w czasie tegorocznej majówki rozpoczęła sezon turystyczny. Najdłuższy tegoroczny weekend, przy wspaniałej pogodzie, która wyjątkowo dopisała, rozpoczął w Brennej bogaty w wydarzenia kulturalne i sportowe sezon turystyczny.

- W tym roku nasza majówka była nietypowa. Rozpoczęliśmy ją międzynarodowo, w ramach działań transgranicznych polsko-czeskich. Dzięki naszej dobrej współpracy mogliśmy dokonać otwarcia wielu inwestycji zrealizowanych w ramach projektu transgranicznego. Chcemy rozwijać na naszym terenie turystykę rowerową. Będzie temu sprzyjała otwarta w tym roku wypożyczalnia rowerów, która jest jednym z owoców transgranicznego projektu – mówił Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna.

Jak podkreślał Pilch, w ostatnich latach bardzo zmieniły się gusta i wymogi turystów przyjeżdżających do Brennej. To już nie jest tzw. "turysta kocykowy", który przyjeżdża, aby wypocząć na rozłożonym przez siebie kocu na łonie natury. Jego wymagania są bardzo duże.

- Ze swojej strony musimy eksponować walory, które sama przyroda nam oferuje. Stawiamy na przykład na rozwój szlaków turystycznych, które zmieniają swoje nazwy. Dzisiaj już nie wystarczy na przykład "zielony" czy "czerwony". Dzisiaj są to na przykład "szlak zakochanych", "szlak myśliwski", na którym jest jedyny obiekt w stylu tyrolskim w regionie, czy dla dzieci bajkowy "szlak utopca". Atrakcją jest na przykład jedyne w Polsce obserwatorium nietoperzy czy szereg jaskiń. Ostatnie badania wykazały, ze na terenie naszej gminy leży jedna z najdłuższych jaskiń w Europie Środkowo-Wschodniej – Jaskinia Wiślańska, która ma ponad 2075 metrów kanału świetlnego – mówił Pilch.

- Wydobywamy tego typu atrakcje, bo tego oczekuje od nas turysta. Dla nas ważną kwestią jest także zadowolenie dzieci z pobytu w Brennej czy okolicach, bo rzutuje to także na zadowolenie rodziców - dodał.

A co decyduje o atrakcyjności "produktu" turystycznego, by nie był on jedynie atrakcją jednorazową i by turyści do niego wracali? Jak mówił Antoni Kubicki, prezes zarządu spółki akcyjnej Hotel Arłamów, do tego, by 60 proc. turystów ciągle wracało i by nie poczuli znużenia tym miejscem, konieczne jest zaproponowanie im zawsze czegoś nowego.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Joki, 2018-05-17 23:13:12

  Ten cały tzw. IMiGW, dobrze by było aby przyjrzał się smugom Chemtrails, które niemal całodobowo niezidentyfikowane samoloty sypią nam na głowy. Jeżeli nic im nie wiadomo na ten temat, tym gorzej dla IMiGW. Kiedyś Polacy upomną się o tą prawdę.