PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniemłoty upamiętnią czyn niepodległościowy

  • PAP    17 września 2010 - 09:34

Muzeum Czynu Niepodległościowego z Izbą Pamięci ks. Romana Kotlarza – męczennika radomskiego czerwca 1976 r. – powstanie w Koniemłotach.
W sobotę otwarta zostanie siedziba placówki – odnowiony z unijną pomocą XVII-wieczny budynek poklasztorny.

– Zabytkowa budowla pobenedyktyńska ma pomieścić ekspozycje poświęcone udziałowi okolicznej ludności w zrywach niepodległościowych oraz w walce o demokrację, poczynając od insurekcji kościuszkowskiej. Najwcześniej, na 11 listopada, planowane jest otwarcie Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza, syna Koniemłotów – zapowiada wicestarosta staszowski Andrzej Kruzel.

Dla uczczenia 34. rocznicy śmierci ks. Kotlarza w sobotę na jego grobie, a także pod obeliskiem jego pamięci, mieszkańcy Koniemłotów złożą kwiaty, a biskup radomski Henryk Tomasik odprawi w miejscowym kościele mszę św. w intencji kapłana. Miejscowa młodzież złoży hołd wielkiemu rodakowi udziałem w zbiorowym biegu memoriałowym.

Ks. Roman Kotlarz (1928-1976) od początku swej duszpasterskiej działalności był szykanowany przez władze PRL za „szerzenie złośliwych dygresji pod adresem ustroju”. 25 czerwca 1976 r. w Radomiu przyłączył się do ulicznych demonstrantów, którzy protestowali przeciw podwyżkom cen żywności i udzielił manifestantom zbiorowego rozgrzeszenia na wypadek śmierci. Z tego powodu stał się ofiarą brutalnych represji, podjętych wobec uczestników robotniczych wystąpień.

W lipcu 1976 r. został kilkakrotnie pobity na plebani przez „nieznanych sprawców”. Podczas odprawiania mszy w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) zasłabł i stracił przytomność. Trzy dni później zmarł w szpitalu. 20 sierpnia robotnicy radomscy nieśli trumnę z ciałem ks. Kotlarza usłaną kwiatami 4-kilometrową drogą ze szpitala w Krychnowicach do Pelagowa – parafii kapłana. Po polowej mszy żałobnej, która stała się patriotyczną manifestacją, przewieziono zwłoki do Koniemłotów i pochowano w grobie rodzinnym.

W Muzeum Czynu Niepodległościowego w Koniemłotach znajdzie miejsce na stałe replika wystawy IPN „Ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza”. Obok zostaną wystawione pamiątki i przedmioty osobiste – m.in. zdjęcia z rodzinnego albumu, pisane przez duchownego pamiętniki opatrzone rysunkami, szkicowniki, sutanna. Część ekspozycji zajmą eksponaty gromadzone przez mieszkańców Pelagowa – zapewnia Kruzel.

Poprzedni ordynariusz sandomierski, bp Andrzej Dzięga, powołał w 2004 roku w Koniemłotach ośrodek dokumentacji życia ks. Romana Kotlarza, który gromadzi materiały przydatne do kanonicznego rozpoznania postaci tego duchownego, w celu rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.

Były prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski odznaczył pośmiertnie ks. Romana Kotlarza Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami – za walkę z komunizmem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.