Koniunktura wraca do polskich portów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 20-07-2010
  • drukuj
Po pierwszym półroczu przeładunki w polskich portach morskich wzrosły od 13 do 36 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2009 r. To znacznie lepiej, niż szacowali zarządcy portów. Teraz liczą, że w tym roku odrobią zeszłoroczne straty.
Koniunktura wraca do polskich portów

Znacznie gorzej radzą sobie inne europejskie porty. W I kwartale trafiło do nich o 6,3 proc. towarów więcej niż w podobnym okresie kryzysowego roku 2009. Nie wystarczyło to jednak, by myśleć o odrobieniu spadków – informuje „Rzeczpospolita”.

Tymczasem nasze porty morskie optymistycznie podnoszą prognozy na ten rok. Zarządcy twierdzą, że jest zdecydowanie lepiej niż kilkanaście miesięcy temu. Przewidywali, że w tym roku przeładunki wzrosną o ok. 5 proc., tymczasem zwiększyły się o ponad 36 proc.

Władze spółki zarządzającej gdyńskim portem liczyły, że przez port przewinie się w tym roku o ok. 3 proc. więcej towarów niż w zeszłym. Tymczasem przeładunki po pierwszych sześciu miesiącach podskoczyły o 13 proc.

Rekordy bije Gdańsk. Zakładany na pierwsze półrocze plan został wykonany już pod koniec maja. Lepiej jest też w szczecinie i w Świnoujściu – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE