PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs na otwarcie nowej siedziby muzeum

  • PAP    21 czerwca 2012 - 21:01

100 tys. zł nagrody czeka na zwycięzcę konkursu na najlepszy scenariusz wystawy poświęconej historii Górnego Śląska - poinformowało Muzeum Śląskie w Katowicach. Zostanie on wykorzystany w nowej siedzibie muzeum, powstającej na terenie byłej kopalni.
W zamyśle ekspozycja ma prezentować dzieje Górnego Śląska jako regionu o fascynującej historii oraz europejskim wymiarze zjawisk kulturalnych i cywilizacyjnych - z naciskiem na wiek XIX i XX. Planowana wystawa będzie się również odwoływać się do wielonarodowościowych korzeni mieszkańców tego regionu, a także prezentować kształtowane przez lata dziedzictwo kulturowe.

"Planujemy kilka bloków tematycznych, od początku industrializacji i pierwszej maszyny parowej, poprzez obie wojny światowe, po czasy wolnych wyborów w 1989 roku" - powiedział w czwartek kierownik projektu nowej siedziby Muzeum Śląskiego, Łukasz Dziąbek.

Czasy związane z dziejami tej ziemi, obejmujące okres przed pojawieniem się pierwszej maszyny parowej, zostaną prawdopodobnie przedstawione w formie kapsuł czasu - opisujących najważniejsze wydarzenia i odkrycia.

Muzealnicy z Katowic liczą, że w konkursie na scenariusz wystawy stałej poświęconej historii Górnego Śląska udział wezmą plastycy, scenografowie, rozmaite pracownie zarówno z kraju, jak i zagranicy.

Warunkiem przystąpienia do konkursu będzie złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału - do 12 lipca tego roku. Uczestnicy, którzy złożą poprawne wnioski i spełnią wymagania regulaminu, zostaną zaproszeni do złożenia prac konkursowych. Każda praca konkursowa będzie musiała składać się z części opisowej, graficznej i multimedialnej. Prace konkursowe będą przyjmowane do 27 września.

Ogłoszenie wyników konkursu przewidywane jest na 25 października. Regulamin konkursu został zamieszczony na stronie www.muzeumslaskie.pl

Za najlepszy pomysł przewidziano 100 tys. zł nagrody, za drugie miejsce - 20 tys. zł, a za trzecie - 10 tys. zł.

Wystawa poświęcona dziejom Górnego Śląska powstanie w nowej, budowanej na terenie byłej kopalni "Katowice" siedzibie muzeum. Będzie zajmowała prawie 1400 m kw., zlokalizowana zostanie na najniższej kondygnacji nowego budynku, czyli prawie 14 m poniżej poziomu terenu.

Ogłoszony przez muzeum konkurs jest organizowany w ramach projektu "Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013) oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj też: Zobacz jak będzie wygladało Muzeum Śląskie

Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego ma się zakończyć w 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.