PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs na projektanta sali koncertowej

  • PAP    9 czerwca 2010 - 20:20
Konkurs na projektanta sali koncertowej

Opracowanie projektu sali koncertowej w warszawskiej siedzibie Orkiestry Sinfornia Varsovia to zadanie ogłoszonego w środę przez prezydent m. st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz międzynarodowego konkursu architektonicznego.
Informację o ogłoszeniu konkursu przekazał w środę dziennikarzom w imieniu Gronkiewicz-Waltz szef biura kultury stołecznego ratusza Marek Kraszewski.

Przypomniał, że Sinfonia Varsovia - jedna z najbardziej cenionych polskich orkiestr - zyskała nową siedzibę w Warszawie w marcu ubiegłego roku. Urząd m.st. Warszawy odkupił wówczas od SGGW zabytkowy, otoczony ogrodem pałacyk przy ul. Grochowskiej 272, w którym wcześniej mieścił się Instytut Weterynarii. W przyszłości w siedzibie Sinfonii Varsovii powstanie Europejskie Centrum Muzyki, będą się tam odbywały koncerty.

- Zwracamy się do architektów z całego świata, aby składali swoje propozycje. Czekamy na propozycje projektów sali koncertowej i zagospodarowanie architektoniczne gmachu przy ul. Grochowskiej - mówił Kraszewski.

Jak podkreślił, projektanci powinni zwrócić uwagę na to, że sala musi mieć nie mniej niż 1500-1600 miejsc. - To konieczne, aby uzyskać odpowiednią akustykę - zwrócił uwagę.

- Centrum, które powstanie przy Grochowskiej, nie będzie tylko miejscem koncertowania przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia, ale miejscem wielodyscyplinarnym połączonym z szeroko zakrojoną działalnością edukacyjną - zapowiedział Kraszewski.

Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia zwrócił uwagę, że w nowej siedzibie prowadzona jest już działalność artystyczna - odbywają się tam wystawy i zajęcia edukacyjne. - Szczególnie dumni jesteśmy z niedawno zakończonego projektu edukacyjnego dla dzieci ze szkół podstawowych. W naszych chopinowskich warsztatach udział wzięło 2,5 tysiąca dzieci - zauważył.

Suma nagród w konkursie wynosi ponad 550 tys. zł. Do jury konkursu zaproszono polskich i zagranicznych architektów, konserwatorów zabytków i muzyków. Wnioski o dopuszczenie w konkursie należy składać do 30 lipca. Prace konkursowe będą przyjmowane do 3 września (I etap) i do 3 października (II etap). Wyniki ogłoszone zostaną 14 listopada.

Regulamin konkursu został udostępniony na stronie www.sinfoniavarsovia.org i na portalu Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • dino, 2010-06-09 23:17:00

    To nie w Toruniu! Pomyliło mi się. W Toruniu chcieli salę nazwać im. Lecha Kaczyńskiego..
  • dino, 2010-06-09 23:14:41

    W Toruniu będą mieli salę koncertową i widowiskową zaraze(m). Wybrali hiszpański projekt, co wygląda jak bunkier poniemiecki. Sala nie będzie się nadawała do wystawiania sztuk teatralnych, bo akustyka według wyliczeń będzie do (...). Koncertów też za bardzo robić nie będzie można, bo muzycy mają sie...dzieć tyłem do części publiczności. Powstał więc pomysł, aby organizować tam widowiska cyrkowe, ewentualnie klaun w przeciwieństwie do instrumentalisty może się wiercić na prawo i lewo, a i zamiast mówić może pokazywać gesty. Radzę stołecznym urzędnikom zapoznać się z toruńskimi projektami przed wyborem oferty.  rozwiń