PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza"

  • PAP    3 sierpnia 2012 - 16:10
Konkurs "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza"

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie ogłosił ogólnopolski konkurs fotograficzny "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza". Konkurs jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży.
Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej naczelnik biura edukacji publicznej IPN w Krakowie, Maciej Korkuć, konkurs został zorganizowany, by przypominać o bohaterach narodowych, którzy mieli być zapomniani.

Według niego, mimo że młode pokolenie nie przechodzi gruntownej edukacji z zakresu niedawnej historii, to los żołnierzy spotyka się z zainteresowaniem. Świadczy o tym przybycie wielu młodych na koncert muzyki patriotycznej, zorganizowany przez IPN kilka miesięcy temu w Filharmonii Krakowskiej.

"Liczny udział młodych w tym koncercie zainspirował nas do zorganizowania konkursu fotograficznego" - wyjaśniła dziennikarzom na piątkowej konferencji prasowej koordynator ds. komunikacji krakowskiego oddziału IPN, Dorota Koczwańska-Kalita. Podkreśliła, że celem konkursu jest walka z problemem niewiedzy młodzieży na temat historii.

Konkurs ma również zachęcić dzieci i młodzież, aby podczas wakacji w przyjemny sposób poznawały historię i za pomocą obiektywu aparatu utrwalały ciekawe, historyczne miejsca.

Zakres tematyczny fotografii obejmuje: wybrany szlak po miejscach walk Żołnierzy Wyklętych (także nieznane dotąd miejsca); postacie, pamiątki, symbole, tablice, pomniki itp.; współczesne odwołania do tematyki Żołnierzy Wyklętych podczas różnych wydarzeń.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza obejmuje autorów, którzy nie ukończyli 16. roku życia, a druga osoby w wieku od 17 do 24 lat.

<!-- pagebreak //-->

Jury, powołane przez dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, oceni wartość artystyczną fotografii, sposób ujęcia tematu oraz przesłanie, jakie niesie zdjęcie. Wyniki będą znane w grudniu.

Nagrodą główną w konkursie jest grand prix - nagroda pieniężna sfinansowana przez Fundację Armii Krajowej w Londynie. Oprócz tego przyznana będzie nagroda za zdobycie I miejsca w każdej kategorii wiekowej, także sfinansowana przez Fundację Armii Krajowej w Londynie.

Laureaci II i III miejsca oraz wyróżnień otrzymają upominki rzeczowe ufundowane przez dyrektora Oddziału IPN w Krakowie. Najciekawsze prace będą prezentowane na plenerowej wystawie w centrum Krakowa.

"Chcielibyśmy, aby wysiłek młodych i ich pasja nie były wyłącznie przedmiotem ich domowych archiwów" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota.

Prace na konkurs można nadsyłać na adres krakowskiego oddziału IPN do końca listopada.

Więcej szczegółów na temat konkursu - na stronach internetowych IPN, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Stowarzyszenia Passionart. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.