PARTNER PORTALU
  • BGK

Konne patrole zadomowiły się w Rzeszowie

  • PAP    27 czerwca 2012 - 13:12
Konne patrole zadomowiły się w Rzeszowie

Na rzeszowskich ulicach pojawiły się na stałe konne patrole policyjne. Będą kontrolować głównie rzeszowskie bulwary, tereny nad rzeszowskim zalewem i w okolicach kąpieliska oraz ogródki działkowe i parki.
Jak poinformował rzecznik podkarpackiej policji podkom. Paweł Międlar, konie w podkarpackiej policji służą od wielu lat, ale dotychczas na stałe "pracowały" tylko w Bieszczadach, a do miast przywożono je w celu zabezpieczania imprez masowych. Od tego roku konne patrole pojawiły się na stałe w Rzeszowie.

"Konie po przejechaniu 100 czy nawet 200 kilometrów z Bieszczadów były umęczone, a miały jeszcze służyć przy zabezpieczaniu imprez. Aby nie męczyć zwierząt przeniesiono je do stolicy regionu" - wyjaśnił rzecznik.

Służbę na rzeszowskich ulicach pełnić będzie pięć koni: Winston, Larosan, Empres, Rewal i Gonzo. Trzy pierwsze mają atest II stopnia, który dopuszcza je do służby w ruchu ulicznym o dużym natężeniu oraz na imprezach o wysokim stopniu ryzyka (np. mecze piłkarskie). Natomiast Rewal i Gonzo to nowe konie z atestem I stopnia, który dopuszcza je do służby w ruchu ulicznym o małym natężeniu oraz na imprezach o niskim stopniu ryzyka.

W zespole konnym podkarpackiej policji pracuje pięciu jeźdźców, w tym jedna kobieta. Międlar zapewnił, że wszyscy przeszli egzamin z podstawowego szkolenia jeździeckiego. Również konie policyjne muszą mieć odpowiednie predyspozycje. Zwierzę musi być przede wszystkim bardzo spokojne i opanowane. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów, czy głośne zachowanie tłumu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.