PARTNER PORTALU
  • BGK

Konserwacja zabytkowych witraży z zamku w Domanicach

  • PAP    10 marca 2013 - 12:57
Konserwacja zabytkowych witraży z zamku w Domanicach

We wrocławskiej pracowni trwa konserwacja zabytkowych okien witrażowych pochodzących ze zniszczonego zamku w Domanicach.
Witraże od 1973 r. znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a najstarszy z nich pochodzi z ok. 1450 r.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa muzeum Anna Kowalów, przekazywanie do wrocławskiej placówki witraży z niszczejących dolnośląskich zamków i pałaców odbywało się już od zakończenia II wojny światowej.

Częściowo uszkodzone oszklenia witrażowe okien z zamku w Domanicach trafiły do wrocławskiego muzeum dzięki interwencji badacza dolnośląskich budowli pałacowych Krzysztofa Eysymonta. „Uchroniło je to przed całkowitym zniszczeniem" - podkreśliła Kowalów.

W skład całego zbioru wchodzą niewielkie, pojedyncze witraże z okresu od XV do 2. połowy XIX w., które zostały zebrane w zespoły po kilka sztuk i oprawione w skrzydła okienne w XIX w. Najcenniejszy i najstarszy z nich jest witraż z ok. 1450 r. przedstawiający „Trzy Marie w drodze do Grobu".

Pozostałe przedstawiają m.in. „Św. Rodzinę ze św. Janem Chrzcicielem", „Męczeństwo św. Szczepana", „Chrystusa" i „Św. Grzegorza Wielkiego".

„Dolne partie okien są znacznie uszkodzone, brakuje gomółek i części bordiury, w dużym stopniu uszkodzone są również dolne witraże. Szkło jest zachlapane farbą olejną białą i brązową, co jest wynikiem niedbałego malowania drewnianych ram" - mówiła rzeczniczka.

Wrocławscy konserwatorzy pracują także nad renowacją dwóch innych witraży ze zbiorów Muzeum Narodowego. Jeden z nich, z portretem Francois de la Rochepot, jest dziewiętnastowieczną kopią francuskiego witraża z początku XVI w., a drugi to przeszklenie drzwiczek od secesyjnego kredensu. W obu zabytkach występują spękania szkła i ubytki.

Zespołem rekonstruktorów kieruje dyplomowany konserwator dzieł sztuki Sławomir Oleszczuk, który konserwował m.in. średniowieczne, nowożytne i dziewiętnastowieczne witraże znajdujące się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum we Fromborku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.