PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstancin za skwerem sportów miejskich

  • www.Konstancin24.eu    29 lutego 2012 - 12:33

W Konstancinie odbyło się spotkanie komisji bezpieczeństwa, kultury, oświaty i sportu rady miejskiej, podczas którego samorządowcy wstępnie zgodzili się, by naprzeciwko szkoły przy ul. Bielawskiej powstał skwer sportów miejskich.
Inicjatorzy pomysłu, którzy chcą, żeby na skwerze znalazł się przede wszystkim skatepark, przedstawili władzom miasta koncepcję budowy nowego, wielofunkcyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego dla osób w każdym wieku – od dzieci po seniorów.

Pomysł Tomasza Nowickiego, by rozszerzyć ideę budowy skateparku początkowo podzielił grupę młodych ludzi, którzy prawie od dwóch lat zabiegają o budowę obiektu dla sympatyków sportów ekstremalnych. Zanosiło się więc na awanturę. Jednak wszystko wskazuje na to, że poniedziałkowe spotkanie przyczyniło się do kompromisu. Młodzież skupiona wokół społecznej inicjatywy Skatepark w Konstancinie-Jeziornie mówi jednym głosem: „Chcemy, by powstał skwer sportów miejskich, na którym będzie m.in. skatepark”.

Obrady komisji rady miejskiej, w których uczestniczyli również mieszkańcy oraz członkowie społecznej rady sportu, otworzyła przewodnicząca Grażyna Chojnowska. Radna przedstawiła temat komisji i oddała głos Tomaszowi Nowickiemu – pomysłodawcy budowy skweru sportów miejskich. „Naszym priorytetem są przede wszystkim boiska wielofunkcyjne i skatepark. Jednak z uwagi na budowę skateparku w sąsiednim Piasecznie, chcielibyśmy, żeby w Konstancinie powstał teren dla osób uprawiających także inne dyscypliny sportu” – mówił Tomasz Nowicki.

W spotkaniu z radnymi uczestniczył Grzegorz Gądek prezes Stowarzyszenia Polska Młodych oraz koordynator projektu Warszawski Skwer Sportów Miejskich, z którym współpracę nawiązał Tomasz Nowicki. „Jesteśmy grupą młodych ludzi, zajmujących się różnymi dziedzinami” – mówił Grzegorz Gądek. „Nasze projekty skwerów sportów miejskich, które będą realizowane na Bemowie oraz w Śródmieściu są dostępne i otwarte dla wszystkich. To przestrzeń dla różnych pokoleń, sprzyjająca nie tylko uprawianiu sportu i rekreacji, lecz także integracji lokalnej społeczności. Podstawą naszych projektów są badania ankietowe i warsztaty dla mieszkańców, podczas których sprawdzamy oczekiwania przyszłych potencjalnych użytkowników skweru. Dopiero potem zaczyna się faza projektowa, którą przy udziale konsultantów z różnych dziedzin także sportowców, prowadzą młodzi architekci. Nasz pomysł cieszy się zainteresowaniem w całej Polsce. Koszty budowy skweru są porównywalne z finansowaniem Orlików, ale nasze skwery mogą obsługiwać od kilkunastu do kilkudziesięciu dyscyplin sportowych” – zachęcał Grzegorz Gądek ze Stowarzyszenia Polska Młodych.

Burmistrzowi Konstancina-Jeziorny Kazimierzowi Jańczukowi spodobał się pomysł budowy skweru, ale podkreślił, że przy zagospodarowaniu terenu wzdłuż ulicy Bielawskiej najważniejsze jest, aby uwzględnić również potrzeby pobliskiej szkoły – zbudować parking i boiska. Radni wypowiadali się o pomyśle w samych superlatywach, doceniając przede wszystkim korzyści nie tylko dla młodzieży, ale również dla dorosłych i seniorów. Na dwóch skwerach, które młodzi architekci z liczących się warszawskich pracowni zaprojektowali dla warszawskich dzielnic Bemowo i Śródmieście zaplanowano m.in. kino plenerowe, podesty do tańca, wielofunkcyjne boiska, kawiarnię, strefę do gier planszowych i szachów, skatepark, ściankę wspinaczkową, boisko do piłki lub siatkówki plażowej, tor do boule, trampolinę, stoły do ping-ponga, boisko do hokeja na trawie i bike polo oraz ścianę do graffiti i boisko do streetballa. „Wszystko zależy od potrzeb lokalnej społeczności” – podkreślał Grzegorz Gądek, koordynator warszawskich projektów.

Radni z komisji BOKiS jednogłośnie poparli inicjatywę. Wątpliwości wzbudziły m.in. koszty przedsięwzięcia, kwestie bezpieczeństwa na obiekcie oraz techniczne aspekty zakrojonych na szeroką skalę konsultacji społecznych i formalności związane z opracowaniem projektu. Prawdopodobnie wszystkie problemy zostaną rozwiązane podczas roboczych spotkań, w których wezmą udział przedstawiciele władz gminy oraz pomysłodawcy budowy skweru sportów miejskich. Jest więc szansa, że planowana budowa obiektu rozpocznie się w przyszłym roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.