PARTNER PORTALU
  • BGK

Konsultacje programu dla Śląska dobiegają końca

  • PAP    16 lutego 2015 - 18:14
Konsultacje programu dla Śląska dobiegają końca

Wojciech Saługa, Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Dobiega końca cykl spotkań członków rządowego zespołu, który opracowuje tzw. program dla Śląska, z zainteresowanymi samorządowcami - poinformował w poniedziałek (16 lutego) marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Po zapowiadanym wtorkowym spotkaniu w Katowicach, a także co najmniej jeszcze jednym w Warszawie, obecna dyskusja na temat potrzeb i założeń programu ma - w ciągu kolejnego miesiąca - już być przekuwana na konkretne zapisy.

Międzyresortowy zespół ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska (i Małopolski) premier Ewa Kopacz powołała 7 stycznia br. - m.in. w kontekście uzgadnianego wówczas porozumienia rządu ze związkami ws. restrukturyzacji górnictwa. Zespół ma wypracować zręby wieloletniego programu zawierającego działania doraźne, ale przede wszystkim mającego systemowo zmieniać strukturę przemysłu w regionie.

Warto podkreślić, że obecnie o planie dla Śląska dyskutują politycy szczebla centralnego z... politykami lokalnymi. Nie słychać głosu śląskiego biznesu - inwestorów, przedsiębiorców, praktyków biznesu. Portal wnp.pl chce wypełnić tę lukę, inicjując dyskusję wokół "biznesplanu dla Śląska".

Samorządowcy z woj. śląskiego już w połowie stycznia sformułowali pierwszy pakiet postulatów do rządowego programu. Potem powstał szerszy zestaw ok. 40 propozycji. Odbyło się kilka spotkań członków zespołu z samorządowcami, m.in. w Bytomiu oraz w stolicy. Kolejne takie spotkanie miało miejsce w poniedziałek w Krakowie - było poświęcone m.in. projektom innowacyjnym i badawczo-rozwojowym.

Rolę koordynatora postulatów i zaangażowania samorządów oraz innych środowisk z regionu wziął na siebie marszałek woj. śląskiego. Jak mówił podczas poniedziałkowej sesji sejmiku (po powrocie z Krakowa) zaplanowano jeszcze m.in. spotkanie z przedstawicielami biznesu we wtorek w Katowicach, a potem wizytę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.

"Tych spotkań jest dużo, ale one się kończą. () Kończy się ten moment konsultacji. Jest jeszcze parę wizyt, ale jest zapowiedziane, że program będzie dopracowany w połowie marca" - wskazał Saługa.

Jak relacjonował radnym, główna dyskusja w pracach nad projektem toczy się wokół kilku wątków. Jeden z nich to rola Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) wraz z zasileniem jej nowymi terenami i poprawą rozwiązań prawnych związanych z inwestowaniem w strefach ekonomicznych. Drugi wątek to rewitalizacja terenów poprzemysłowych - wraz z tzw. rewitalizacją społeczną. Trzeci nurt tematyczny to szkolnictwo zawodowe i potrzeba dostosowywania go do rynku pracy.

Marszałek wskazał, że prace nad programem koncentrują się m.in. wokół kwestii gruntów inwestycyjnych (np. ułatwień dotyczących ich przekazywania samorządom, uzbrajania, udostępniania i preferencyjnego zagospodarowywania). Pojawiła się koncepcja stworzenia jednorazowych przepisów, ułatwiających przekazanie zainteresowanym samorządom gruntów państwowych, których z różnych względów nie były one dotąd w stanie przejąć.

KSSE przygotowała projekt "4 Silesia (4S)" oparty na aktywizacji pod inwestycje terenów należących m.in. do gmin, a zlokalizowanych wzdłuż czterech dróg ekspresowych: A1, DTŚ, S1 i S69. "Prezes (KSSE Piotr - PAP) Wojaczek zrobił mapę, ile terenów w związku z tymi drogami można by wydobyć i udostępnić przedsiębiorcom. Wbrew temu, co się wydaje, cierpimy na brak dobrych terenów" - zaakcentował Saługa.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.