PARTNER PORTALU
  • BGK

Kontrole autokarów z dziećmi

  • PAP    12 lutego 2011 - 14:41

Ok. 600 autokarów wiozących dzieci i młodzież na ferie skontrolowała inspekcja drogowa i policja od początku tegorocznych szkolnych ferii zimowych - poinformował w sobotę rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
W sobotę rozpoczęły się ferie w województwach mazowieckim, opolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim - potrwają one do 27 lutego. To ostatni termin tegorocznych ferii zimowych. Jako pierwsi zimową przerwę rozpoczęli w połowie stycznia uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Od początku ferii, w ramach akcji akcja "Bezpieczny autokar", inspekcja drogowa wspólnie z policją kontroluje autobusy wiozące dzieci i młodzież na ferie. Inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość osób prowadzących pojazdy.

Gajadhur powiedział, że od początku trwania akcji sprawdzono ok. 600 autokarów, a inspektorzy zatrzymali 30 dowodów rejestracyjnych i ukarali kierowców 55 mandatami. W przypadku 10 autokarów ich stan techniczny był na tyle zły, że nie mogły wyjechać w trasę. Organizator transportu jest w takich przypadkach zobowiązany podstawić inny środek transportu - dodał rzecznik.

Poinformował też, że względu na rozpoczęcie ferii w woj. mazowieckim, inspekcja drogowa skontrolowała w piątek i sobotę rano w Warszawie 27 autokarów.  - Wszystkie były w dobrym stanie technicznym i wszyscy kierowcy byli trzeźwi - zaznaczył. Inspektorzy wystawili cztery mandaty - dwa za braki w dokumentach, a dwa za naruszenia dozwolonego czasu pracy kierowców.

Gajadhur zapowiedział, że kontrole autokarów będą trwały do końca ferii. W Mazowieckiem stałe punkty kontroli autokarów działają w m.in. Warszawie, Płocku i Radomiu.

Jak poinformowała  asp. Magdalena Kruaze z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu, punkty kontroli autokarów i pojazdów przewożących dzieci działają w tym regionie w Jeleniej Górze, Kłodzku i Wrocławiu.

Także rzecznik opolskiej policji nadkom. Maciej Milewski zapowiedział, że należy się spodziewać wzmożonych kontroli zarówno autobusów, jak i samochodów osobowych.

W Szczecinie policja przeprowadziła od piątkowego popołudnia do soboty rano kilkadziesiąt kontroli autokarów wiozących dzieci na ferie. W piątek było to 11 kontroli, do południa w sobotę 20. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Policjanci poza kontrolami autokarów zapowiadają też, że w czasie ferii zimowych będą kontrolować m.in. miejsca zimowych zabaw dzieci, zbiorniki wodne oraz sklepy pod kątem sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim.

Podczas ubiegłorocznych ferii inspektorzy skontrolowali w całym kraju ponad 1,3 tys. autokarów przewożących dzieci. Zatrzymali dowody rejestracyjne ok. 100 pojazdów i ukarali mandatami 130 kierowców. Nie zatrzymano żadnego kierowcy pod wpływem alkoholu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.