PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopalnia Doświadczalna "Barbara" zyska prawie pół km nowych wyrobisk

  • PAP    25 stycznia 2010 - 22:09

Prawie pół kilometra nowych podziemnych wyrobisk powstanie w najbliższych latach w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie, należącej do Głównego Instytutu Górnictwa.
Rozbudowa kopalni, prowadzącej służące górnictwu eksperymenty i badania, to część tworzonego na Śląsku Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Powstające kosztem prawie 162 mln zł Centrum to największy projekt inwestycyjny w zakresie infrastruktury badawczej w regionie, finansowany głównie ze środków unijnych. Ma to być wiodący europejski ośrodek badawczy, gdzie będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych. Partnerami projektu są katowicki GIG i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

W poniedziałek dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego (OUG) w Gliwicach podpisał decyzję zezwalającą na wykonanie nowego podziemnego wyrobiska dla potrzeb Centrum. Wnioskował o to dyrektor Kopalni Doświadczalnej "Barbara".

"Wyrobisko zostanie wydrążone 310 metrów pod ziemią. Będzie miało 480 metrów długości. Zaprojektowane zostanie osiem chodników. Będzie ono w pełnej obudowie, a to oznacza, że nie będzie ujemnych oddziaływań robót górniczych na powierzchni. W jego rejonie nie ma żadnych zabudowań" - poinformował dyrektor gliwickiego OUG, Piotr Wojtacha.

Również samorząd Mikołowa pozytywnie zaopiniował wykonanie wyrobiska.

W Kopalni Doświadczalnej "Barbara" badane są między innymi właściwości poszczególnych gatunków węgla, a także zagadnienia związane z metanem i pyłem węglowym. Przeprowadzone są kontrolowane wybuchy pyłu oraz pokazowe zapłony metanu.

W Mikołowie przeprowadzono też kilka eksperymentów zgazowania węgla kamiennego i brunatnego na powierzchni, w specjalnie do tego celu zbudowanym reaktorze. Trwają przygotowania do podobnego eksperymentu pod ziemią, w naturalnym georeaktorze. Pilotażowe zgazowanie węgla w złożu planowano początkowo na styczeń, prawdopodobnie jednak termin będzie przesunięty o kilka tygodni.

Kontynuacją i rozszerzeniem m.in. tych eksperymentów mają być projekty realizowane w Centrum Czystych Technologii Węglowych. Pod tym szyldem powstaną nowoczesne laboratoria badawcze w Katowicach i Zabrzu oraz dwie instalacje badawczo-technologiczne w Mikołowie i Zabrzu.

Naukowcy podkreślają, że rozwój czystych technologii węglowych będzie kluczowy dla korzystania z węgla w przyszłości. Chodzi o to, by jego spalanie nie powodowało emisji szkodzącego klimatowi dwutlenku węgla i nie pozostawiało odpadów. Węgiel powinien być też przetwarzany z większą sprawnością, na większą gamę produktów finalnych, w tym na gaz i paliwa ciekłe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.