PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopalnia miedzi w Lubuskiem to szansa na 1,3 mld zł rocznie

  • PAP    11 czerwca 2015 - 19:21
Kopalnia miedzi w Lubuskiem to szansa na 1,3 mld zł rocznie

W ciągu ostatnich trzech lat MCC zainwestowała w kompleksowy plan badań ponad 160 mln zł z własnych środków (fot. PTWP)

Kanadyjska firma Miedzi Copper Corp. (MCC) zaczyna wiercenia, które zweryfikują wcześniejsze szacunki co do wielkości pokładów.
Gdyby okazało się, że złoża miedzi są wystarczająco zasobne pojawiłaby się szansa na wybudowanie kopalni miedzi. Koszt budowy takiego kompleksu szacowany jest na 13 do 15 miliardów zł. Dzięki inwestycji pracę znalazłoby prawie 9 tys. osób, a przychody budżetu państwa wzrosłyby rocznie około 1,3 miliarda zł.

Coraz bliżej nowej kopalni miedzi

Na razie jednak MCC zamierza wydać na program poszukiwania miedzi 360 mln zł, z czego część na wspomniane wcześniej odwierty, które znajdują się w okolicach Chełmka i Lubięcina.

- Rozpoczęcie prac wiertniczych na otworze w okolicach Chełmka jest dla nas ważnym wydarzeniem, gdyż oznacza zakończenie fazy poszukiwawczej i rozpoczęcie etapu rozpoznawczego naszego programu na tym terenie. Istotnie przybliża nas to do budowy nowego kompleksu wydobywczego - mówi Stanisław Speczik, dyrektor generalny MCC.

Województwo lubuskie w centrum zainteresowania MCC

W ciągu ostatnich trzech lat MCC zainwestowała w kompleksowy plan badań ponad 160 mln zł z własnych środków, z czego 120 mln zł przeznaczone było na prace w województwie lubuskim.

Grupa MCC ograniczyła zakres prac prowadzonych w ramach programu po decyzji Ministerstwa Środowiska o uchyleniu przyznanych wcześniej spółce koncesji poszukiwawczych w obszarach "Bytom Odrzański" i "Kotla". Inwestycje skoncentrowano więc na obszarze województwa lubuskiego, gdzie firma zyskała wsparcie społeczności i władz regionalnych, a rezultaty badań są najbardziej obiecujące.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.