PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopalnia Nowe Brzeszcze dołączyła do spółki Tauron Wydobycie

  • pt/pap    1 grudnia 2016 - 10:25
Kopalnia Nowe Brzeszcze dołączyła do spółki Tauron Wydobycie
Szyb kopalni Brzeszcze (fot.brzeszcze.pl)

• Przejęta w końcu ubiegłego roku przez grupę Tauron kopalnia Brzeszcze, działająca dotąd jako samodzielna firma pod nazwą Nowe Brzeszcze, z początkiem grudnia stała się częścią spółki Tauron Wydobycie.
• Tym samym Tauron skupił swoje aktywa wydobywcze w jednym podmiocie.
Jak podała grupa, dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze - uwzględniając zakładaną produkcję energii - w przyszłości zakłady wydobywcze grupy Tauron w prawie 70 proc. będą pokrywać jej zapotrzebowanie na węgiel. W 2015 r. wskaźnik ten wynosił ok. 40 proc.

Oprócz nabytej w ubiegłym roku od Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Brzeszcze, do spółki Tauron Wydobycie należą również kopalnia Janina w Libiążu i kopalnia Sobieski w Jaworznie.

Cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym prezes grupy Tauron Filip Grzegorczyk wyjaśnił, że zasadniczym celem połączenia spółek Nowe Brzeszcze i Tauron Wydobycie było uporządkowanie struktury grupy, poprzez zbudowanie przejrzystego, jednolitego modelu funkcjonowania obszaru Wydobycie. Chodziło o integrację przejętych aktywów i wykorzystanie synergii, by zagwarantować grupie stabilne dostawy paliwa - konkurencyjnego kosztowo i odpowiedniego pod względem jakości.

W przyjętej na początku września br. nowej strategii grupy Tauron zapisano, że do 2020 r. wartość nakładów na inwestycje w segmencie wydobycia wyniesie ok. 1,3 mld zł. Strategia zakłada m.in. kontynuację budowy poziomu 800 m w zakładzie górniczym Janina w Libiążu (do 2020 r.), budowę szybu Grzegorz (do 2023 r.) w zakładzie górniczym Sobieski oraz inwestycje zwiększające efektywność kopalni Nowe Brzeszcze. Realizowane będą projekty służące uruchomieniu ścian, gwarantujące ciągłą i bezawaryjną pracę zakładów oraz koncentrację wydobycia.

"Zakłada się kontynuowanie inwestycji strategicznych, które zapewnią efektywne wydobycie na wiele lat" - poinformował prezes spółki Tauron Wydobycie Zdzisław Filip.

Kopalnia Brzeszcze do końca br. ma otrzymać nowy kompleks ścianowy za ok. 72,4 mln zł, wraz z wyposażeniem. Dostarczą go - w ramach wspólnego kontraktu - grupy Famur i Kopex będące na etapie przygotowań do konsolidacji. Przedmiotem kontraktu są maszyny i urządzenia, m.in. obudowa zmechanizowana, system odstawy, agregaty zasilające oraz urządzenia elektryczne. Dostarczone w ramach konsorcjum rozwiązania będą eksploatowane przy drążeniu wyrobisk górniczych w ścianach pokładu 510 kopalni Brzeszcze.

Wcześniej, w sierpniu br., Famur wraz z Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów zawarł wartą blisko 32 mln zł umowę ze spółką Nowe Brzeszcze, dotyczącą drążenia wyrobisk górniczych w dwóch pokładach oraz wyrobisk przy szybie Andrzej VIII, ponad 900 m pod ziemią. Prace mają potrwać do później jesieni przyszłego roku.

W czerwcu br. grupa Tauron podała, że w Brzeszczach uruchamiana jest druga ściana wydobywcza. To inwestycja mająca podnieść efektywność tej kopalni i - w zamierzeniu - prowadzić ją do osiągnięcia rentowności w 2017 r.

W ciągu trzech kwartałów tego roku kopalnie grupy Tauron wyprodukowały 4,2 mln ton węgla, ponad 20 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Wzrost wynika głównie z uruchomienia produkcji w Brzeszczach, w tym uruchomienia w tym zakładzie nowej ściany wydobywczej. Sprzedaż węgla wyniosła 4,1 mln ton, co oznacza wzrost o 12 proc. wobec dziewięciu miesięcy 2015 r.

W trzecim kwartale br. kopalnie grupy wypracowały dodatni wynik na poziomie EBITDA w wysokości 33 mln zł. "Było to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi wydobycia i sprzedaży, utrzymywaniu dyscypliny kosztowej oraz podejmowanym działaniom w zakresie poprawy efektywności" - podała spółka.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.