PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopalnia soli w Bochni utworzy nową trasę turystyczną

  • PAP/EM    22 lutego 2017 - 15:03
Kopalnia soli w Bochni utworzy nową trasę turystyczną
Zabytkowa kopalnia soli w Bochni (fot. kopalnia-bochnia.pl)

• Zabytkowa kopalnia soli w Bochni zamierza utworzyć nową podziemną trasę turystyczną o charakterze edukacyjnym.
• Placówka otrzymała na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości ponad 8 mln zł. Otwarcie trasy dla zwiedzających planowane jest ok. 2020 roku.
"Będzie to całkowicie nowy produkt, nieco zmieniający filozofię zwiedzania naszej kopalni" - powiedział prezes kopalni Zbigniew Rojek.

Według niego nowa trasa, funkcjonująca niezależnie od już istniejących, za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych będzie łączyć w sobie wiele warstw narracyjnych, odnoszących się zarówno do świata baśni i legend, historii kopalni i codziennej pracy górniczej, po wiedzę z zakresu geologii. W trakcie zwiedzania goście zapoznają się też z krótkimi informacjami o postaciach historycznych związanych z ziemią bocheńską, m.in. Janie Matejce, Helenie Modrzejewskiej, gen. Leopoldzie Okulickim czy rtm. Witoldzie Pileckim.

Zwiedzanie obliczone na blisko trzy godziny będzie się zaczynać od zejścia nowymi schodami, które zostaną zbudowane w szybie Sutoris, położonym w centrum Bochni. Po osiągnięciu pierwszego poziomu Danielowiec (70 metrów pod ziemią) turyści przejdą na wschód, gdzie obejrzą fragment trasy historycznej "Wyprawa w Stare Góry" prowadzącej najstarszymi, średniowiecznymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni.

Następnie zwiedzający dotrą do przebudowanego fragmentu trasy przyrodniczej, gdzie dzięki specjalnym szklanym platformom będą mogli podziwiać odkryty tam fenomen geologiczny - zjawisko fluorescencji halitu. W 2014 roku natrafiono na zalanych solanką wyrobiskach na pięknie wykształcone sześcienne kryształy halitu (chlorek sodu NaCl), które pod wpływem promieniowania UV świecą mocnym pomarańczowym bądź różowo-czerwonym kolorem.

Zwiedzanie zakończy się na poziomie August w powiększonej i przebudowanej komorze Kołdras. Znajdzie się tam część gastronomiczna i wypoczynkowa.

Jak podkreślił prezes Rojek, koncepcję nowej trasy opracowała firma, która wcześniej zrealizowała m.in. szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Projekt szacowany na blisko 12 mln zł otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 8,1 mln zł w konkursie dotyczącym ochrony dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Według zapowiedzi władz kopalni jego realizacja zacznie się w tym roku, a zakończenie planowane jest najpóźniej w 2020 r. "Chcielibyśmy i będziemy do tego dążyli, aby trasa była gotowa dla turystów wcześniej" - zaznaczył prezes.

Zabytkowa Kopalnia Soli w Bochni w czerwcu 2013 roku została dopisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się na niej wraz z pobliską kopalnią w Wieliczce i Zamkiem Żupnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.