PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopalnia soli w Wieliczce ma najlepsze lata

  • PAP/AS    17 stycznia 2016 - 11:45
Kopalnia soli w Wieliczce ma najlepsze lata
„Przywrócenie blasku każdemu z takich cennych wyrobisk zajmuje często kilka lat i wymaga wielomilionowych nakładów finansowych” (fot. Harald Groven/Flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Kopalnia soli w Wieliczce osiągnęła w zeszłym roku rekordowe przychody wynoszące blisko 166 mln zł. „Kopalnia jest obecnie w najlepszych latach swego rozwoju” - poinformował prezes spółki Kopalni Soli "Wieliczka" SA Kajetan d'Obyrn.
Jak podkreślił, wielicka kopalnia w zeszłym roku odnotowała ponad 62 proc. wzrost przychodów w stosunku do roku 2009. „Kopalnia rozwija się nie tylko jako światowej sławy atrakcja turystyczna i uzdrowisko, ale również jako przedsiębiorstwo górnicze, które prowadzi szereg działań zabezpieczających i chroniących podziemny zabytek” - podkreślił d'Obyrn.

Według statystyk w zeszłym roku obiekt gościł w podziemiach 1 mln 390 tys. gości, a 156 tys. osób skorzystało z tężni solankowej. W podziemnych komorach zorganizowano ponad 400 imprez i wydarzeń.

W zeszłym roku wieliccy górnicy zabezpieczyli 20 komór i przebudowali 1,5 km chodników. „W ich zagospodarowaniu kopalnia położyła nacisk na bezpieczeństwo obiektu i strategiczne dla ochrony bezcennego zabytku działania” - ocenił prezes.

Ratowanie zabytków

Ratowanie zabytkowych rejonów i likwidacja niezabytkowych pochłonęły prawie 104,5 mln zł (dwukrotnie więcej niż sześć lat wcześniej) budżetu bazującego na przychodach własnych m.in. z turystyki, zasilanego z budżetu państwa, ale także z funduszy pozyskanych przez spółkę z innych źródeł m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace były wykonywane we wszystkich rejonach zabytku i na prawie każdym z kilkunastu poziomów.

Główne prace obejmowały rejon centralny, pomiędzy szybami Kinga-Daniłowicz-Regis, w którym koncentrują się najstarsze, najcenniejsze wyrobiska. Zabezpieczenia obejmowały m.in. kotwienie, stawianie obudów, przebudowy, modernizację infrastruktury. W zeszłym roku prowadzono je w 20 zabytkowych komorach.

„Przywrócenie blasku każdemu z takich cennych wyrobisk zajmuje często kilka lat i wymaga wielomilionowych nakładów finansowych” - zaznaczył szef kopalni.

Dla bezpiecznego funkcjonowania podziemi przebudowywano też chodniki (poszerzanie, wymiana obudowy, modernizacja infrastruktury) o łącznej długości prawie 1,5 km, a wyrobiska niezabytkowe zasypywano piaskiem, bądź wypełniano mieszaninami uszczelniającymi. Miało to na celu zniwelowanie zagrożenia wodnego i zawałowego.

Unijne dofinansowanie

Jak podkreślają przedstawiciele kopalni, od 2009 r. pozyskała ona unijne dofinansowanie dla 12 projektów (trzy ostatnie umowy podpisano w roku ubiegłym). Wśród realizowanych obecnie inwestycji jest m.in. projekt związany z odtwarzaniem historycznego transportu na III poziomie kopalni, który pozwoli usprawnić górnikom transport materiałów i urobku, a także udostępnić do zwiedzania niezwykle cenny historycznie i przyrodniczo rejon kopalni. Otwarcie inwestycji planowane jest w tym roku.

Trwają też przygotowania do przebudowy XIX-wiecznego szybu Paderewskiego, a także zabezpiecza się wyrobiska pod kątem nowej trasy zwiedzania. Powstaje również projekt budowy na powierzchni wielofunkcyjnej hali wystawienniczej, w której pokazywane będą dawne maszyny wyciągowe oraz multimedialna prezentacja próżniowej warzelni soli.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • kljkl, 2016-01-18 01:17:17

    kjkljlkj
  • Damian, 2016-01-18 01:14:22

    2Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!!!!!!! Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/...8758  rozwiń