PARTNER PORTALU
  • BGK

Korczyn: Samorząd zbiera pamiątki po gen. Stanisławie Szeptyckim. Chce je wystawić

  • PAP/AT    12 lutego 2016 - 10:20

• Korczyn zabiega o pamiątki po gen. Szeptyckim.
• Samorząd chce je pokazywać na ekspozycji w dworku, w którym mieszkał generał.
• W dworku planowano urządzić stałą wystawę przypominającą postać Szeptyckiego.
Od roku samorząd Korczyny k. Krosna (Podkarpackie) zabiega o pamiątki związane z wojskowym i politykiem II RP gen. Stanisławem Szeptyckim. "Chcemy je pokazywać na ekspozycji w dworku, w którym generał mieszkał i zmarł" - powiedział wójt Korczyny Jan Zych.

W 1923 r. Szeptycki jako minister spraw wojskowych ustanowił 15 sierpnia, rocznicę Bitwy Warszawskiej w 1920 r., świętem Wojska Polskiego.

"Remont dworku zakończyliśmy w ubiegłym roku. Budynek został gruntownie zmodernizowany, umeblowany. Wykonaliśmy także nową elewację dworku oraz uporządkowaliśmy plac wokół niego" - powiedział wójt.

Dodał, że w dworku planowano urządzić stałą wystawę przypominającą postać gen. Szeptyckiego. "Niestety, po blisko roku starań i zabiegów nadal nie udało nam otrzymać kopii dokumentów archiwalnych, czy też wypożyczyć pamiątek po generale" - zaznaczył.

Wójt zwracał się m.in. do Archiwum Akt Nowych, Muzeum Wojska Polskiego oraz fundacji rodziny Szeptyckich. "Wszędzie były przychylne deklaracje, ale potem następowało milczenie. Choć najbardziej obiecujące są kontakty z fundacją Szeptyckich" - zaznaczył.

Ma jednak nadzieję, że starania samorządu zakończą się sukcesem, a wystawa w dworku będzie przypominać o ostatnim właścicielu Korczyny. Gen Szeptycki był m.in. fundatorem miejscowego kościoła oraz inicjatorem przedsięwzięć gospodarczych lokalnej społeczności.

Po śmierci gen. Szeptyckiego w dworku mieściły się m.in. przychodnia zdrowia oraz izba porodowa. W tej ostatniej urodzili się m.in. aktor Robert Rozmus oraz reżyser Wojciech Smażowski.

Z czasem budynek popadał w ruinę. Pomysł jego odnowienia pojawił się trzy lata temu w trakcie obchodów 90. rocznicy ustanowienia przez Szeptyckiego 15 sierpnia świętem Wojska Polskiego.

Modernizacja w ponad 80 proc. została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej; kosztowała ok. 1 mln zł.

Stanisław Szeptycki (1867-1950) - hrabia, generał major Cesarskiej i Królewskiej Armii, generał broni Wojska Polskiego. W latach 1914-16 dowodził III Brygadą Legionów. Od listopada 1918 r. w Wojsku Polskim, gdzie m.in. był szefem sztabu generalnego, dowódcą Frontu Litewsko-Białoruskiego i dowódcą 4. Armii w 1920 r. W 1923 r. był ministrem spraw wojskowych.

Z wojska odszedł po przewrocie majowym w 1926 r. Po zakończeniu II wojny światowej został prezesem Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Zmarł 9 października 1950 r. Jest pochowany na cmentarzu w Korczynie.

Był synem Zofii Szeptyckiej z Fredrów, córki komediopisarza Aleksandra oraz młodszym bratem greckokatolickiego metropolity lwowskiego Andrzeja Szeptyckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • miejscowy , 2016-02-13 08:14:26

    Prawidłowa nazwa to Korczyna nie Korczyn.