PARTNER PORTALU
  • BGK

Korea będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku

  • PAP/JS    16 sierpnia 2017 - 18:14
Korea będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku
Wybrano Saemangeum w Korei Płd., którego konkurentem był Gdańsk (fot. JS)

Nie Polska, a Korea będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. - największej i najważniejszej imprezy dla tej społeczności. Decyzję podjęto w czasie konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego w Baku.
O wynikach głosowania poinformowała Marta Bednarska z Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego. Wybrano Saemangeum w Korei Płd., którego konkurentem był Gdańsk. Miejski portal www.gdansk.pl podał, że za Koreą głosowało 607 delegatów, a za Polską - 365.

Decyzję podjęli w środę (16 sierpnia) w Baku delegaci obecni na konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego. Przedstawiciele około 160 organizacji skautowskich z całego świata w tajnym głosowaniu opowiadali się za jednym z dwóch kandydatów.

Światowe Jamboree Skautowe organizowane jest raz cztery lata w różnych państwach, w których działa ten międzynarodowy ruch. W 2023 r. - w 25. Jamboree, udział może wziąć około 50 tys. skautów w wieku 14-18 lat z ponad 160 krajów. Spotkanie ma potrwać kilkanaście dni. W tym czasie skauci będą m.in. brać udział w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, zwiedzą region, w którym odbywa się Jamboree. Skauci wykonują też prace społeczne na rzecz różnych lokalnych organizacji czy społeczności.

Pierwsze Światowe Jamboree odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze mają spotkać się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.