PARTNER PORTALU
  • BGK

Koryto Wisły pod Świniarami zostanie udrażnione

  • PAP    21 września 2010 - 20:00

Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego z Warszawy zajmie się udrożnieniem koryta Wisły w okolicach miejscowości Świniary i Rybaki w gminie Słubice (mazowieckie), która została dotknięta przez powódź w maju i czerwcu.
Wykonawcę przedsięwzięcia, które kosztować będzie 3,2 mln zł, wybrano w przetargu - poinformował we wtorek rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Dariusz Bogacz.

- Prace związane z udrożnieniem koryta Wisły na wysokości miejscowości Świniary i Rybaki ruszą niezwłocznie po podpisaniu umowy z wykonawcą. To w zasadzie kwestia kilku dni - powiedział Bogacz.

Dodał, że RZGW planuje przeprowadzenie kompleksowych prac związanych z udrożnieniem dna Wisły na odcinku od Wyszogrodu do Płocka w kilku etapach, na kilku odcinkach. Roboty, które w całości finansowane będą z funduszu przeciwpowodziowego MSWiA, potrwają do 2011 r. Obecnie udrożnianie koryta Wisły prowadzone jest tuż przed Płockiem.

We wtorek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski odwołał pogotowie przeciwpowodziowe dla Płocka, wprowadzone tam 6 września w związku z przyborem wody w Wiśle.

Oczyszczenie i pogłębienie dna Wisły na odcinku od Wyszogrodu i Kępy Polskiej do Płocka ma przygotować koryto rzeki na spodziewane jesienią i zimą podwyższone stany wody oraz zminimalizować ryzyko powstania zatoru lodowego.

Gdy 23 maja Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach, w gminie Słubice, a także w sąsiedniej gminie Gąbin, zalanych zostało łącznie ok. 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości. Ewakuowano ponad 2,5 tys. osób i 2,3 tys. sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. Aby umożliwić spływanie wody z zalanych terenów z powrotem do koryta rzeki, wysadzono wówczas wał przeciwpowodziowy w Dobrzykowie.

Kiedy woda na zalanym terenie zaczęła opadać, do domów zaczęli powracać ludzie. Jednak 6 czerwca, w związku z napływającą Wisłą drugą falą, ogłoszono powtórną ewakuację. Wtedy rzeka ponownie zalała miejscowości wcześniej dotknięte powodzią.

W ocenie hydrologów, przerwanie przez Wisłę wału w Świniarach spowodowane było przez główny nurt rzeki, który zmienił swój bieg i uderzył w zabezpieczenie. W gminach Słubice i Gąbin trwają nadal prace remontowe i porządkowe w gospodarstwach.

W miejscowościach Świniary i Dobrzyków prowadzona jest wciąż, rozpoczęta jeszcze w czerwcu, naprawa wału przeciwpowodziowego. Prace zaplanowano do końca października. Zasadniczą ich część, czyli zamknięcie wyrw stalowymi, szczelnymi ściankami, już wykonano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.