PARTNER PORTALU
  • BGK

Koryto Wisły pod Świniarami zostanie udrażnione

  • PAP    21 września 2010 - 20:00

Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego z Warszawy zajmie się udrożnieniem koryta Wisły w okolicach miejscowości Świniary i Rybaki w gminie Słubice (mazowieckie), która została dotknięta przez powódź w maju i czerwcu.
Wykonawcę przedsięwzięcia, które kosztować będzie 3,2 mln zł, wybrano w przetargu - poinformował we wtorek rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Dariusz Bogacz.

- Prace związane z udrożnieniem koryta Wisły na wysokości miejscowości Świniary i Rybaki ruszą niezwłocznie po podpisaniu umowy z wykonawcą. To w zasadzie kwestia kilku dni - powiedział Bogacz.

Dodał, że RZGW planuje przeprowadzenie kompleksowych prac związanych z udrożnieniem dna Wisły na odcinku od Wyszogrodu do Płocka w kilku etapach, na kilku odcinkach. Roboty, które w całości finansowane będą z funduszu przeciwpowodziowego MSWiA, potrwają do 2011 r. Obecnie udrożnianie koryta Wisły prowadzone jest tuż przed Płockiem.

We wtorek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski odwołał pogotowie przeciwpowodziowe dla Płocka, wprowadzone tam 6 września w związku z przyborem wody w Wiśle.

Oczyszczenie i pogłębienie dna Wisły na odcinku od Wyszogrodu i Kępy Polskiej do Płocka ma przygotować koryto rzeki na spodziewane jesienią i zimą podwyższone stany wody oraz zminimalizować ryzyko powstania zatoru lodowego.

Gdy 23 maja Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach, w gminie Słubice, a także w sąsiedniej gminie Gąbin, zalanych zostało łącznie ok. 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości. Ewakuowano ponad 2,5 tys. osób i 2,3 tys. sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. Aby umożliwić spływanie wody z zalanych terenów z powrotem do koryta rzeki, wysadzono wówczas wał przeciwpowodziowy w Dobrzykowie.

Kiedy woda na zalanym terenie zaczęła opadać, do domów zaczęli powracać ludzie. Jednak 6 czerwca, w związku z napływającą Wisłą drugą falą, ogłoszono powtórną ewakuację. Wtedy rzeka ponownie zalała miejscowości wcześniej dotknięte powodzią.

W ocenie hydrologów, przerwanie przez Wisłę wału w Świniarach spowodowane było przez główny nurt rzeki, który zmienił swój bieg i uderzył w zabezpieczenie. W gminach Słubice i Gąbin trwają nadal prace remontowe i porządkowe w gospodarstwach.

W miejscowościach Świniary i Dobrzyków prowadzona jest wciąż, rozpoczęta jeszcze w czerwcu, naprawa wału przeciwpowodziowego. Prace zaplanowano do końca października. Zasadniczą ich część, czyli zamknięcie wyrw stalowymi, szczelnymi ściankami, już wykonano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: