PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszaliński pomnik już na nowym miejscu

  • PAP    10 września 2013 - 09:04

Stojący od 48 lat na placu przed ratuszem w Koszalinie pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy" został w poniedziałek przeniesiony w nowe miejsce, do parku przy amfiteatrze.
Zmiana lokalizacji monumentu to pierwszy efekt rozpoczętej pod koniec sierpnia br. przebudowy Rynku Staromiejskiego - głównego placu miasta. Celem inwestycji jest stworzenie miejsca przyciągającego mieszkańców i turystów.

Czytaj też: Bronili pomnika w Koszalinie

Odsłonięty 4 marca 1965 r. pomnik tworzą trzy betonowe podpory o wys. 266 cm, połączone z opaską o wys. 111 cm, na której widnieje płaskorzeźba przedstawiająca piastowskiego orła i napis "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy". Z opaski wyrastają trzy iglice o wysokości 928 cm każda.

Demontaż monumentu odbywał się etapami. W ubiegłym tygodniu odcięto od opaski iglice. W poniedziałek podniesiono pozostałą część pomnika i przetransportowano do znajdującego się ok. 700 m na wschód od ratusza Parku Książąt Pomorskich.

Przeprowadzona w poniedziałek operacja odbyła się z problemami. Przy pierwszym podejściu puściły pasy mocujące i ważące ok. 16 ton podpory i opaska upadły na ziemię z niewielkiej wysokości. Nie zostały uszkodzone. Kolejna próba była już udana.

Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy" był jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Przeciwko jego przeniesieniu od lipca ub.r. bezskutecznie protestowało SLD.

Monument odsłonięty - jak głosił napis na leżącej przez nim płycie - w "XX rocznicę wyzwolenia Koszalina" - został przeniesiony, bo nie pasował do przyjętego przez władze miasta projektu przebudowy placu przed ratuszem.

Na miejscu zajmowanym dotychczas przez pomnik ma stanąć wielofunkcyjny obiekt pełniący funkcje lokalu gastronomicznego, galerii sztuki oraz zadaszonej sceny.

Na liczącym 8 tys. m kw. powierzchni Rynku Staromiejskim powstanie również podświetlana fontanna o pow. 350 m kw., nowoczesny przystanek autobusowy z punktem usługowym i kioskiem meteorologicznym.

W ramach rewitalizacji placu odnowiona będzie także elewacja wzniesionego w latach 60. ratusza.

Prace budowlane mają kosztować 16,9 mln zł i trwać do 30 czerwca 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.