PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajobraz po powodzi

  • JL    1 czerwca 2010 - 06:18
Krajobraz po powodzi

70 proc. powierzchni woj. małopolskiego znalazło się pod wodą. Skutki kataklizmu dotknęły 10 powiatów i 3 miasta. Wały pękły w 96 miejscach. Zginęło 7 osób.
– To była największa woda w Krakowie od 160 lat – ocenił 31 maja podczas obrad sejmiku małopolskiego wojewoda Stanisław Kracik. Trzeba było ewakuować 4 tys. osób. Poszkodowanych jest 6,2 tys. gospodarstw i 12 tys. osób. Wały pękły w 96 miejscach. Ciągle trwa akcja ratunkowa. Zdaniem wojewody szacunek strat dla Małopolski zamyka się w 800 mln zł.

Według marszałka Marka Nawary straty będą wyższe niż po ostatniej katastrofie. Szkody powstałe na drogach wojewódzkich sięgają 172,4 mln zł. Potrzeby finansowe na likwidację szkód powodziowych wymagających natychmiastowego usunięcia wynoszą około 60 mln zł, całości ponad 300 mln zł.

Sejmik wyraził uznanie i podziękował wszystkim służbom zaangażowanym w akcję powodziową. Przyjął rezolucję w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Przyjął też uchwałę o zmianie w budżecie. Zgodził się na zwiększenie wydatków o 46,6 mln zł i zwiększeniu deficytu o 48,1 mln zł. 45 mln zł zostało przeznaczone na usuwanie skutków powodzi (9,5 mln zł pochodzi ze zwiększenia rezerwy ogólnej i 35,5 mln zł ze zwiększenia rezerwy celowej).

Radni zgodzili się także na zwiększenie rozchodów budżetu województwa o 21,65 mln zł w związku z planowanym udzieleniem pożyczki Szpitalowi im. Rydygiera w Krakowie na zabezpieczenie finansowe pierwszych miesięcy działalności spółki. Pożyczkę szpital ma spłacić od października do grudnia 2010 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)