PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa: już ponad pół miliona zagrożeń

  • PAP/PSZ    2 października 2017 - 13:04
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa: już ponad pół miliona zagrożeń
Trwają prace nad udoskonaleniem KMZB - wprowadzono m.in. możliwość dodania zdjęcia, filmu czy opisu tekstowego. (fot. Shutterstock)

Ponad 500 tys. informacji o zagrożeniach zgłoszono za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - podało MSWiA. Najwięcej zgłoszeń dotyczy woj. małopolskiego, śląskiego, dolnośląskie, wielkopolskiego i łódzkiego.
• Do tej pory Polacy zgłosili przy użyciu mapy ponad 501 tys. zagrożeń.

• Dzięki KMZB każdy możne sprawdzić, co się dzieje wokół jego miejsca zamieszkania albo w okolicy szkoły jego dzieci.

• Zgłaszane są m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby policyjne powinny zwrócić szczególną uwagę.

"Właśnie przekroczyliśmy pół miliona zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa(KMZB). Podkreślam, że 42 proc. spośród tych zgłoszeń zostało potwierdzonych przez policjantów" - powiedział cytowany w komunikacie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Resort podał, że do tej pory Polacy zgłosili przy użyciu mapy ponad 501 tys. zagrożeń. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w garnizonach: małopolskim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim. "Liczba użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa to prawie milion osób, a liczba odsłon to ponad 3 mln" - dodał Błaszczak.

Szef MSWiA podkreślił, że dzięki KMZB każdy możne sprawdzić, co się dzieje wokół jego miejsca zamieszkania albo w okolicy szkoły jego dzieci. Każde zgłoszenie weryfikuje policja; jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu - występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.

Także aplikacja mobilna

Jak podał resort, najwięcej potwierdzonych zgłoszeń jest w garnizonach: podlaskim, małopolskim, lubuskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim. Najczęściej zgłaszane są zagrożenia, które są uciążliwe w ich miejscu zamieszkania, m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego.

Błaszczak poinformował, że trwają prace nad udoskonaleniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - wprowadzono m.in. możliwość dodania zdjęcia, filmu czy opisu tekstowego (do 500 znaków) do zgłaszanego zagrożenia. Wydano także aplikację na urządzenia mobilne. Mapa zagrożeń jest także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków policji - zwrócono uwagę w komunikacie.

Przypomniano, że mapa ma służyć wymianie informacji. W przypadku pilnych spraw, takich jak zagrożenie życia lub zdrowia, należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 - zaznaczono.

Szczegółowe informacje o Krajowe Mapie Zagrożeń można znaleźć pod adresem: http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.