PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z nowymi możliwościami. Już wkrótce

  • aw/PAP    25 kwietnia 2017 - 13:16
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z nowymi możliwościami. Już wkrótce
Najwięcej pozytywnie zweryfikowanych dotyczyło przekraczania prędkości (fot.pixabay)

Policja chce poszerzyć funkcjonalność działającej od ub. roku Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której przez internet może łatwo i anonimowo zgłaszać policjantom problemy.
• We wtorek (25 kwietnia) w Katowicach podsumowano ponad półroczny okres działania Mapy, która w woj. śląskim cieszy się największym zainteresowaniem w kraju.

• Za jej pośrednictwem od połowy września ubiegłego roku policja otrzymała prawie 34,5 tys. internetowych zgłoszeń, z których przeszło 13,7 tys. po sprawdzeniu zostało potwierdzone.

• Mapa zagrożeń w całym kraju mają być poszerzone nowe funkcje jak możliwość dodawania zdjęć i komentarzy oraz potwierdzania już zgłoszonych zagrożeń.

 

"Gdyby nie narzędzie, jakim jest Mapa, prawdopodobnie w ogóle nie wiedzielibyśmy o większości tych zagrożeń - to jest podstawowa wartość tego narzędzia" - ocenił pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn.

Jak mówił, co do niespełna 20 tys. zgłoszeń, które nie znalazły potwierdzenia, nie ma pewności, że zgłoszenie faktycznie było nieuzasadnione, trzeba bowiem liczyć się z tym, że policjantom nie udało się zweryfikować zagrożenia z powodu ograniczeń komunikacyjnych Mapy - stąd m.in. prace nad taką modyfikacją tego narzędzia, aby było bardziej funkcjonalne.

Czytaj też: Mapa zagrożeń sukcesem rządu?

Nowe możliwości z myślą o mieszkańcach

Najważniejszą zmianą, nad jaką pracują obecnie policyjni informatycy, będzie możliwość dodawania do zgłoszenia krótkiego opisowego komentarza, o ograniczonej liczbie znaków. Może to pomóc w weryfikacji zgłoszenia, gdy np. zgłaszający wskazuje jako miejsce handlu narkotykami duże, wielotysięczne osiedle mieszkaniowe.

Opis zagrożenia przyda się także w sytuacjach, gdy np. mieszkańcy zgłaszają nieprawidłową organizację ruchu drogowego. Obecnie, bez wskazania konkretnego problemu, policjantom czasem trudno dociec, czy skarga dotyczy zbyt krótkiego czasu zielonego światła na przejściu dla pieszych, oznakowania czy innych spraw. Tego typu problemy mogą też ilustrować zdjęcia, które po modyfikacjach będzie można dołączać do internetowego zgłoszenia przy wykorzystaniu Mapy.

Innym nowym rozwiązaniem - jak mówił insp. Rabsztyn - ma być, wzorem portali społecznościowych, "lajkowanie" zgłoszeń, czyli potwierdzanie przez kolejne osoby, że również dostrzegają zgłoszony już problem i podpisują się pod tym zgłoszeniem. Taka modyfikacja to efekt analizy pierwszych miesięcy działania Mapy, gdy okazało się, że choć wiele zgłoszeń powtarza się, zgodnie z procedurą każde należy potraktować odrębnie i na nowo weryfikować.

Wszystkie zgłoszenia sprawdzane

Policjanci zapewniają, że wszystkie zgłoszone za pośrednictwem Mapy zagrożenia są rzetelnie sprawdzane - w zależności od charakteru zgłoszenia zajmują się tym patrole, dzielnicowi, czy drogówka, ale także wywiadowcy czy policjanci z pionu kryminalnego.

"Nie możemy pozwolić sobie na to, by obywatel otrzymał sygnał, że został zignorowany, lub że jego zgłoszenie zostało potraktowane nie do końca poważnie" - zaznaczył insp. Rabsztyn, wskazując na przypadki, gdy na miejsce zgłoszenia wysyłani są np. policjanci z komendy wojewódzkiej, by "świeżym okiem" spojrzeli na problem na danym terenie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.