PARTNER PORTALU
 • BGK

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z nowymi możliwościami. Już wkrótce

 • aw/PAP    25 kwietnia 2017 - 13:16
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z nowymi możliwościami. Już wkrótce
Najwięcej pozytywnie zweryfikowanych dotyczyło przekraczania prędkości (fot.pixabay)

Policja chce poszerzyć funkcjonalność działającej od ub. roku Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której przez internet może łatwo i anonimowo zgłaszać policjantom problemy.
• We wtorek (25 kwietnia) w Katowicach podsumowano ponad półroczny okres działania Mapy, która w woj. śląskim cieszy się największym zainteresowaniem w kraju.

• Za jej pośrednictwem od połowy września ubiegłego roku policja otrzymała prawie 34,5 tys. internetowych zgłoszeń, z których przeszło 13,7 tys. po sprawdzeniu zostało potwierdzone.

• Mapa zagrożeń w całym kraju mają być poszerzone nowe funkcje jak możliwość dodawania zdjęć i komentarzy oraz potwierdzania już zgłoszonych zagrożeń.

 

"Gdyby nie narzędzie, jakim jest Mapa, prawdopodobnie w ogóle nie wiedzielibyśmy o większości tych zagrożeń - to jest podstawowa wartość tego narzędzia" - ocenił pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn.

Jak mówił, co do niespełna 20 tys. zgłoszeń, które nie znalazły potwierdzenia, nie ma pewności, że zgłoszenie faktycznie było nieuzasadnione, trzeba bowiem liczyć się z tym, że policjantom nie udało się zweryfikować zagrożenia z powodu ograniczeń komunikacyjnych Mapy - stąd m.in. prace nad taką modyfikacją tego narzędzia, aby było bardziej funkcjonalne.

Czytaj też: Mapa zagrożeń sukcesem rządu?

Nowe możliwości z myślą o mieszkańcach

Najważniejszą zmianą, nad jaką pracują obecnie policyjni informatycy, będzie możliwość dodawania do zgłoszenia krótkiego opisowego komentarza, o ograniczonej liczbie znaków. Może to pomóc w weryfikacji zgłoszenia, gdy np. zgłaszający wskazuje jako miejsce handlu narkotykami duże, wielotysięczne osiedle mieszkaniowe.

Opis zagrożenia przyda się także w sytuacjach, gdy np. mieszkańcy zgłaszają nieprawidłową organizację ruchu drogowego. Obecnie, bez wskazania konkretnego problemu, policjantom czasem trudno dociec, czy skarga dotyczy zbyt krótkiego czasu zielonego światła na przejściu dla pieszych, oznakowania czy innych spraw. Tego typu problemy mogą też ilustrować zdjęcia, które po modyfikacjach będzie można dołączać do internetowego zgłoszenia przy wykorzystaniu Mapy.

Innym nowym rozwiązaniem - jak mówił insp. Rabsztyn - ma być, wzorem portali społecznościowych, "lajkowanie" zgłoszeń, czyli potwierdzanie przez kolejne osoby, że również dostrzegają zgłoszony już problem i podpisują się pod tym zgłoszeniem. Taka modyfikacja to efekt analizy pierwszych miesięcy działania Mapy, gdy okazało się, że choć wiele zgłoszeń powtarza się, zgodnie z procedurą każde należy potraktować odrębnie i na nowo weryfikować.

Wszystkie zgłoszenia sprawdzane

Policjanci zapewniają, że wszystkie zgłoszone za pośrednictwem Mapy zagrożenia są rzetelnie sprawdzane - w zależności od charakteru zgłoszenia zajmują się tym patrole, dzielnicowi, czy drogówka, ale także wywiadowcy czy policjanci z pionu kryminalnego.

"Nie możemy pozwolić sobie na to, by obywatel otrzymał sygnał, że został zignorowany, lub że jego zgłoszenie zostało potraktowane nie do końca poważnie" - zaznaczył insp. Rabsztyn, wskazując na przypadki, gdy na miejsce zgłoszenia wysyłani są np. policjanci z komendy wojewódzkiej, by "świeżym okiem" spojrzeli na problem na danym terenie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.