PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: 9,5 tys. osób odwiedziło wystawę „#dziedzictwo”

  • PAP/GP    24 lipca 2017 - 10:05
Kraków: 9,5 tys. osób odwiedziło wystawę „#dziedzictwo”
"#dziedzictwo" zostało zorganizowane w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości. (fot.: media.mnk.pl)

9,5 tys. osób odwiedziło wystawę „#dziedzictwo” w pierwszym miesiącu jej trwania - poinformowało w poniedziałek Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK).
• Ekspozycja w gmachu głównym tej placówki jest jedną z największych w Polsce, czynna będzie do 7 stycznia.

• Jak informuje Muzeum zainteresowanie jest tak duże, że po bilety trzeba przychodzić rano.

• Pierwsze oceny krytyków na temat "#dziedzictwa" są pozytywne, chwali się ogrom i różnorodność prezentacji.

 

- Zauważyliśmy, że wystawa jest szczególnie atrakcyjna dla Polonii, osób mających polskie korzenie, tęskniących za Polską. Te osoby naprawdę są zachwycone" - powiedział Mateusz Chramiec, jeden z historyków sztuki oprowadzających po ekspozycji.

Z jego obserwacji wynika, że część publiczności jest na początku zwiedzania "lekko zagubiona".

- Na wystawie jest naprawdę wiele przedmiotów. Można odnieść wrażenie chaosu, ponieważ wystawa nie ma chronologicznego charakteru, a jest podzielona na cztery kategorie. Dopiero później, w trakcie zwiedzania, goście czują się bardziej "swojsko", widzą układ ideowy, znajome sobie przedmioty, np. szafkę czy medalik podobne do tych, które ma babcia - mówił historyk sztuki.

By kupić bilety na wystawę kolejki ustawiają się od rana. Część osób specjalnie przyjeżdża do Krakowa, by wejść do Muzeum Narodowego, a dla części jest to jeden z ważnych punktów podczas zwiedzania miasta.

Co mówią zwiedzający?

- Muzeum Narodowe nie jest miejscem przypadkowych wystaw, dlatego przyjechałyśmy tutaj. Nie wiemy dokładnie, co zobaczymy, więc czekamy na to zwiedzanie jak na niespodziankę - powiedziały stojące w kolejce do kasy Mariola i Marianna Zabawa z Tarnowa.

Z poczucia obowiązku, ale i z polecenia znajomych na ekspozycję przyszedł Rafał Zalewski z córkami Melisą i Emily. Zalewski 30 lat temu wyemigrował z Polski do Kanady. - Wystawa jest lepsza niż myślałem. Spodziewałem się, że będzie bardzo nudna i bardzo wyszukana, ale jest umiarkowanie wyszukana i w porządku dla przeciętnego odbiorcy - ocenił.

Jak podkreślił, dzięki ekspozycji przypomniał sobie czasy komunizmu, w których to opuścił Polskę. Wzruszyły go najstarsze dzieje ojczystego kraju. Przyznał, że jego córki nie rozumieją do końca o co chodziło w komunizmie, bo nigdy w Polsce nie mieszkały, ale "rozumieją więcej niż przeciętny Kanadyjczyk". Córkom szczególnie podobały się przedmioty przypominające o najstarszej historii Polski.

Krakowianka Anna Wróbel zwiedzała wystawę 2,5 godziny. Jak przyznała, bolały ją już nogi od chodzenia i stania przed poszczególnymi eksponatami, jednak - jak wskazała - warto było, ponieważ ekspozycja "jest piękna".

- Uważam, że powinni tu przyjechać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich - powiedziała. Przyznała, że podobała się jej różnorodność kolekcji. Najmniej zachwyciły ją zbiory militarne.

Krytycy o wystawie

Pierwsze oceny krytyków na temat "#dziedzictwa" są pozytywne, chwali się ogrom i różnorodność prezentacji, ciekawy jej układ, choć nie brak głosów niezadowolenia oraz ocen, że wystawa nie ukazuje dziedzictwa wszystkich Polaków ("Czuję, że nie mam z tymi +jaśniepanami+ nic wspólnego" - Dariusz Kosiński, "Tygodnik Powszechny").

- Jest to dobra wystawa, ale brakuje na niej tzw. "trudnego" dziedzictwa i krytycznego podejścia do polskości - powiedział Łukasz Gazur, szef działu kultura "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.