PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków Airport uruchomiło Centrum Edukacji Lotniczej

  • PAP/AH    12 października 2017 - 12:41
Kraków Airport uruchomiło Centrum Edukacji Lotniczej
Na powierzchni 400 m kw. centrum powstało lotnisko w pigułce. Fot. mat. pras.

Zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację przybliżać będzie Centrum Edukacji Lotniczej, które uruchomiło w czwartek krakowskie lotnisko. Kraków Airport poinformowało, że jest jedynym portem lotniczym w Polsce posiadającym taki ośrodek.
• W Centrum Edukacji Lotniczej będzie można poznać najistotniejsze aspekty podróży lotniczej i dowiedzieć się, na czym polega specyfika organizacji lotniska.

• Projekt jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Małopolski oraz jednostek edukacyjnych.

• Będzie rozwijany i poszerzany o kolejne inicjatywy skierowane do dzieci, młodzieży, seniorów. 

Centrum powstało w zachodniej części budynku administracyjno-technicznego (w dawnym terminalu krajowym). Placówka będzie organizowała m.in. wycieczki, lekcje tematyczne, teatrzyki dla najmłodszych, a także szkolenia specjalistyczne, warsztaty i kursy e-learningowe. Pierwsze zajęcia ruszą w przyszłym tygodniu.

Ośrodek jest wyposażony w urządzenia multimedialne uwzględniające najnowsze rozwiązania technologiczne. Można tu spotkać także robota humanoidalnego o imieniu Sanbot, który będzie towarzyszył uczniom i zwiedzającym.

- To inicjatywa bardzo potrzebna, zarówno dla przedszkolaków, jak i dla osób starszych. Pierwszy przyjazd na lotnisko może być sytuacją stresową. To Centrum spowoduje, że będziemy mogli propagować zasady właściwego zachowania na lotnisku, zasady bezpieczeństwa, kultury - oceniła małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer.

Prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek powiedział, że Centrum Edukacji jest wyjątkowym projektem, łączącym lata doświadczeń zawodowych i edukacyjnych pracowników krakowskiego lotniska z najnowszymi trendami w branży lotniczej.

- Projekt centrum jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Małopolski oraz jednostek edukacyjnych - mówił prezes podczas oficjalnego otwarcia centrum.

Jak podkreślił, lotnisko w Krakowie - największy port regionalny - czuje się odpowiedzialne za dzielenie się wiedzą i edukowanie w zakresie lotnictwa. "Rozwój edukacji stanowi jeden z celów zawartych w strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport" - zaznaczył.

Pomysłodawczynią Centrum Edukacji Lotniczej jest kierownik działu obsługi terminali Kraków Airport Jolanta Rokosz.

- W Centrum Edukacji Lotniczej będzie można poznać najistotniejsze aspekty podróży lotniczej i dowiedzieć się, na czym polega specyfika organizacji lotniska. Projekt centrum będzie rozwijany i poszerzany o kolejne inicjatywy skierowane do dzieci, młodzieży, seniorów. Mam nadzieję, że centrum stanie się również platformą wymiany wiedzy w branży lotniczej - powiedziała Rokosz.

Na powierzchni 400 m kw. centrum powstała sala ogólnodostępna z elementami infrastruktury terminalowej (lotnisko w pigułce), sale tematyczne oraz dwie sale do e-learningu, każda z sześcioma stanowiskami komputerowymi.

Centrum będzie służyło nie tylko najmłodszym. W ofercie dla dorosłych placówka przygotowuje szkolenia z zakresu procedur lotniskowych, standardów obsługi, szkolenia specjalistyczne z wykorzystaniem technologii informatycznych (e-learning, multimedia). W centrum istnieje również możliwość organizacji imprez okolicznościowych dla dzieci, urozmaiconych o animacje o tematyce lotniczej.

Pracownicy lotniska są od lat zaangażowani w projekty edukacyjne m.in. w autorski program na kierunku kształcenia technik eksploatacji portów i terminali, 11 lat temu został wprowadzony program praktyk studenckich Need Help. Od 7 lat działa program wycieczek po lotnisku - wzięło w nich udział już ponad 31 tys. osób. Tylko w tym roku z oferty wycieczek skorzystało prawie 5 tys. uczestników.

Od lat Kraków Airport jest mecenasem szkół w Balicach i Morawicy, od września port objął patronatem również klasę dwujęzyczną w Rząsce. Kraków Airport współpracuje też z krakowskimi uczelniami wyższymi, gdzie pracownicy lotniska dzielą się swoją wiedzą ekspercką ze studentami. Od wielu lat krakowskie lotnisko jest również mecenasem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Oferta Centrum Edukacji Lotniczej znajduje się na stronie krakowairport.pl/CEL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.