PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków będzie gościł 41. sesję UNESCO

 • PAP/JS    11 kwietnia 2017 - 17:34
Kraków będzie gościł 41. sesję UNESCO
Polski rząd będzie odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w Krakowie przedstawicielom ok. 190 krajów (fot. pixabay)

Rząd przyjął we wtorek (11 kwietnia) uchwałę dotyczącą organizacji przez Polskę 41. sesji UNESCO, która odbędzie się w pierwszej połowie lipca w Krakowie.
• Organizacja tak prestiżowego wydarzenia będzie miała pozytywne skutki dla naszego kraju - poinformowało CIR.

• Jak dodaje Centrum Informacyjne Rządu, nasze państwo będzie mogło wypromować się jako sprawny organizator spotkań i wydarzeń międzyrządowych oraz kraj atrakcyjny turystycznie.

• Polski rząd będzie odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w Krakowie przedstawicielom ok. 190 krajów.

O przyjęciu Uchwały ws. związania Polski Porozumieniem między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Organizacją Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) w sprawie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

"Organizacja tak prestiżowego wydarzenia będzie miała pozytywne skutki dla naszego kraju. Spodziewane jest rozszerzenie i pogłębienie współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - napisano w komunikacie CIR.

"Nasze państwo będzie mogło wypromować się jako sprawny organizator spotkań i wydarzeń międzyrządowych oraz kraj atrakcyjny turystycznie. Można też oczekiwać zwiększenia dochodów różnych podmiotów gospodarczych w Krakowie, województwie małopolskim i innych regionach Polski, w związku z pobytem licznych gości zagranicznych w naszym kraju" - dodano.

Decyzję ws. organizacji sesji w Krakowie podjęto podczas 40. sesji w Stambule. Obrady odbędą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w dniach 2-12 lipca. Koszty tego przedsięwzięcia - w wysokości ok. 16 mln zł - zostaną pokryte z budżetu państwa.

Polski rząd będzie odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w Krakowie przedstawicielom ok. 190 krajów (ok. 2 tys. uczestników), które są sygnatariuszami konwencji w sprawie ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO z 1972 r. Polski rząd i UNESCO będą odpowiedzialni za techniczną i merytoryczną organizację wydarzenia.

Jak informuje CIR, z okazji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa zostanie przygotowane specjalne wydanie kwartalnika "World Heritage" w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim. "Będzie poświęcone światowemu dziedzictwu w Polsce i 14 polskim miejscom wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa. Przygotowanie specjalnego wydania kwartalnika, przedstawiającego miejsca Światowego Dziedzictwa państwa-gospodarza, to tradycja podtrzymywana od 2004 r." - podano w komunikacie rządu.

Ponadto Od 2006 r. w formie plakatu jest publikowana Mapa Światowego Dziedzictwa. Mapa na lata 2016-2017 będzie miała na okładce zdjęcie Krakowa. "Logo UNESCO/Światowego Dziedzictwa oraz logo odpowiednich polskich władz i instytucji będzie wyraźnie widoczne. Mapa zostanie wydrukowana przez UNESCO w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim" - informuje CIR.

W ramach sesji przewidziano także organizację imprez towarzyszących: forum młodzieży na temat światowego dziedzictwa oraz forum zarządców miejsc światowego dziedzictwa.

Podpisanie porozumienia między polskim rządem a UNESCO w sprawie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa planowane jest w Paryżu 19 kwietnia. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.