PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków będzie gościł 41. sesję UNESCO

  • PAP/JS    11 kwietnia 2017 - 17:34
Kraków będzie gościł 41. sesję UNESCO
Polski rząd będzie odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w Krakowie przedstawicielom ok. 190 krajów (fot. pixabay)

Rząd przyjął we wtorek (11 kwietnia) uchwałę dotyczącą organizacji przez Polskę 41. sesji UNESCO, która odbędzie się w pierwszej połowie lipca w Krakowie.
• Organizacja tak prestiżowego wydarzenia będzie miała pozytywne skutki dla naszego kraju - poinformowało CIR.

• Jak dodaje Centrum Informacyjne Rządu, nasze państwo będzie mogło wypromować się jako sprawny organizator spotkań i wydarzeń międzyrządowych oraz kraj atrakcyjny turystycznie.

• Polski rząd będzie odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w Krakowie przedstawicielom ok. 190 krajów.

O przyjęciu Uchwały ws. związania Polski Porozumieniem między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Organizacją Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) w sprawie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

"Organizacja tak prestiżowego wydarzenia będzie miała pozytywne skutki dla naszego kraju. Spodziewane jest rozszerzenie i pogłębienie współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - napisano w komunikacie CIR.

"Nasze państwo będzie mogło wypromować się jako sprawny organizator spotkań i wydarzeń międzyrządowych oraz kraj atrakcyjny turystycznie. Można też oczekiwać zwiększenia dochodów różnych podmiotów gospodarczych w Krakowie, województwie małopolskim i innych regionach Polski, w związku z pobytem licznych gości zagranicznych w naszym kraju" - dodano.

Decyzję ws. organizacji sesji w Krakowie podjęto podczas 40. sesji w Stambule. Obrady odbędą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w dniach 2-12 lipca. Koszty tego przedsięwzięcia - w wysokości ok. 16 mln zł - zostaną pokryte z budżetu państwa.

Polski rząd będzie odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w Krakowie przedstawicielom ok. 190 krajów (ok. 2 tys. uczestników), które są sygnatariuszami konwencji w sprawie ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO z 1972 r. Polski rząd i UNESCO będą odpowiedzialni za techniczną i merytoryczną organizację wydarzenia.

Jak informuje CIR, z okazji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa zostanie przygotowane specjalne wydanie kwartalnika "World Heritage" w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim. "Będzie poświęcone światowemu dziedzictwu w Polsce i 14 polskim miejscom wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa. Przygotowanie specjalnego wydania kwartalnika, przedstawiającego miejsca Światowego Dziedzictwa państwa-gospodarza, to tradycja podtrzymywana od 2004 r." - podano w komunikacie rządu.

Ponadto Od 2006 r. w formie plakatu jest publikowana Mapa Światowego Dziedzictwa. Mapa na lata 2016-2017 będzie miała na okładce zdjęcie Krakowa. "Logo UNESCO/Światowego Dziedzictwa oraz logo odpowiednich polskich władz i instytucji będzie wyraźnie widoczne. Mapa zostanie wydrukowana przez UNESCO w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim" - informuje CIR.

W ramach sesji przewidziano także organizację imprez towarzyszących: forum młodzieży na temat światowego dziedzictwa oraz forum zarządców miejsc światowego dziedzictwa.

Podpisanie porozumienia między polskim rządem a UNESCO w sprawie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa planowane jest w Paryżu 19 kwietnia. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.