PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków będzie obchodził 40. rocznicę wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO

  • PAP/bad    1 kwietnia 2018 - 13:29
Kraków będzie obchodził 40. rocznicę wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO
40 lat temu Kraków trafił na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fot. pixabay

Film pokazujący krakowskie zabytki wyłaniające się z mroku ma przypominać, że 40 lat temu Kraków trafił na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach obchodów rocznicy zaplanowano wystawy oraz działania edukacyjne, w tym oznakowanie granic obszaru objętego wpisem.
  • Decyzja o tym, że historyczne centrum Krakowa oraz Kopalnia Soli w Wieliczce znajdą się na liście zapadła podczas obrad Komitetu UNESCO we wrześniu 1978 r. w Waszyngtonie.
  • W "Dzienniku Polskim" z dumą donoszono wtedy, że polskie zabytki figurują obok m.in. katedry w Akwizgranie i wysp Galapagos.
  • Wśród dwunastu obiektów z siedmiu państw umieszczonych na pierwszej liście światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego były tylko dwa zespoły miejskie: Quito z Ekwadoru oraz średniowieczne centrum Krakowa z Wawelem i Kazimierzem.

 

Dziś nie każdy wie, gdzie przebiega granica obszaru objętego wpisem. "Wiele osób kojarzy ją z obwodem Plant, co jest nieprawdą" - powiedziała dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Katarzyna Olesiak. Dlatego w ramach systemu informacji miejskiej planowane jest w tym roku zaprojektowanie oznakowania poziomego - w chodniki zostaną wkomponowane nośniki, odlane z metalu.

- Nie będzie to linia ciągła, raczej oznakowanie punktowe. Nie chcemy wprowadzać elementu, który w przestrzeni miejskiej mógłby wywołać chaos informacyjny, ale mamy nadzieję, że pobudzimy ciekawość dotyczącą UNESCO - dodała.

Wpisanie Krakowa na pierwszą, bardzo krótką listę UNESCO miało przede wszystkim wymiar prestiżowy. - Świat usłyszał o mieście, które w okresie powojennym wskutek propagandy PRL-owskiej miało być kojarzone z Nową Hutą. Wpisanie na listę UNESCO było przywołaniem w świadomości Europejczyków, że Kraków jest jedną z pereł światowego dziedzictwa. Było także zadośćuczynieniem dla dawnej stolicy Polski za lata dramatycznej historii - powiedział przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa prof. Franciszek Ziejka.

Wpis był impulsem do ratowania krakowskich zabytków - 18 grudnia 1978 r. ogłoszono na Wawelu powstanie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Z okazji 40. rocznicy wpisu na listę UNESCO na zlecenie Urzędu Miasta powstał niespełna trzyminutowy film pokazujący Kraków nocą. - Z jednej strony pokazujemy, jak mógł wyglądać średniowieczny Kraków bez zdobyczy cywilizacji takich jak energia elektryczna, z drugiej wydobycie zabytków z mroku to symbol tego, że wiele się zmieniło w ratowaniu dziedzictwa - mówiła dyrektor Olesiak.

Aby film mógł być zrealizowany, wyłączono oświetlenie kilku ulic w ścisłym centrum, m.in. na placu Mariackim, placu św. Ducha, ul. Pijarskiej, Szpitalnej, Kanonicznej i św. Idziego, a Zamek Królewski na Wawelu, kościół Mariacki, Sukiennice i Wieża Ratuszowa na chwilę pozbawione zostały iluminacji. Mieszkańcy zostali poproszeni, by na czas kręcenia ujęć nie włączali światła w mieszkaniach.

Zdjęcia wykonano nocą z 22 na 23 listopada korzystając z dwóch zsynchronizowanych ze sobą dronów - do jednego z nich podwieszona była kamera, a do drugiego lampa o mocy światła około 120 tys. lumenów, radiator i akumulator o łącznej wadze blisko sześciu kilogramów.

- Nakręcenie filmu było wyzwaniem. Pomogli nam mieszkańcy, służby miejskie i policja. Mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do młodych ludzi, którym UNESCO kojarzy się z czymś bardzo konserwatywnym, a których być może zainteresuje, jaką techniką zrealizowaliśmy ten film i inaczej spojrzą na wyjątkową wartość jaką niesie za sobą wpis na Listę Dziedzictwa UNESCO - podkreśliła Olesiak.

W czerwcu Kraków będzie gospodarzem Kongresu Miast Kreatywnych UNESCO. We wrześniu zaplanowano wystawy "Dziedzictwo w innym świetle" przed Pawilonem Wyspiańskiego oraz "Dzieło konserwatorskie" w holu kamiennym Urzędu Miasta.

Na placu Szczepańskim zaprezentowana zostanie wystawa "Konserwator dzieł sztuki przy pracy". Będzie jej towarzyszyła pierwsza, pilotażowa część katalogu krakowskich konserwatorów, głównie absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W przyszłym roku w Krakowie planowany jest Kongres Miast Dziedzictwa Światowego OWHC. "Na pewno będzie on okazją do pokazania dziedzictwa Krakowa i tego jak ono zmieniało się w czasie minionych czterech dekad" - podkreśliła Katarzyna Olesiak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.