PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków bliżej sieci miast uchodźctwa

  • wer/krakow.pl    18 października 2011 - 15:08
Kraków bliżej sieci miast uchodźctwa

Kraków jest coraz bliższy przystąpienia do międzynarodowej sieci miast uchodźctwa ICORN. Kolejnym krokiem w tych staraniach było podpisanie deklaracji o kontynuacji współpracy między gminą miejską Kraków a ICORN.
W uroczystości, która odbyła się w piątek w willi Decjusza udział wzięli m.in. Magdalena Sroka - zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta oraz Helge Lunde, dyrektor wykonawczy ICORN.

- Czas zmienić stosunek do uchodźctwa - mówiła podczas uroczystości Magdalena Sroka. - Nie można go postrzegać jedynie jako problemu, to także szansa dla rozwoju społeczności lokalnej. Konfrontacja z innym zawsze pozwala redefiniować samych siebie, stawać się społeczeństwem zaangażowanym i kreatywnym - wyjaśniła.

Dodała także, że godność człowieka jest jedną z najważniejszych humanistycznych wartości i przez przystąpienie do ICORN wpisujemy się w grono dojrzałych demokracji, dla których ochrona fundamentalnych praw do tworzenia i wolności słowa jest wartością najważniejszą.

- Nasz udział w ICORN to także spłata zobowiązań wobec cywilizacji, długu, który zaciągnęli nasi pisarze tworzący na uchodźctwie - powiedziała Sroka.

- Kreatywność, gościnność i solidarność - to wartości, których obecności wielokrotnie doświadczyłem w Krakowie, jestem zaszczycony, że mogę tu być i podpisywać deklarację podczas tak ważnej konferencji, która odbywa się w willi Decjusza  - mówił z kolei  Helge Lunde.

- Jestem przekonany, że Kraków będzie odgrywał kluczową rolę w sieci ICORN, a pisarze, którzy będą mogli przyjeżdżać do Krakowa będą odgrywać ważną rolę w procesach demokratyzacji świata - dodał.

Zgodnie z podpisanym dokumentem obie strony, kierując się ideami wspierania rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego oraz przestrzegania prawa do wolności słowa, wyrażają wolę kontynuacji działań zmierzających do przystąpienia Krakowa do międzynarodowej sieci miast uchodźctwa ICORN i przyjęciu tytułu Miasta Azylu dla Prześladowanych Pisarzy w ramach sieci ICORN.

Obie strony oświadczają też, że po spełnieniu wymogów formalnych podpiszą umowę o współpracy w ramach programu ICORN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.