PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków chce zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie

  • EM    7 listopada 2013 - 17:34
Kraków chce zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie

Starania Krakowa o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku nabierają rozpędu. Dziś (7 listopada, czwartek) Polski Komitet Olimpijski zgłosił Kraków jako miasto zamierzające ubiegać się o prawo organizowania XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.
W związku z przygotowaniem wniosku aplikacyjnego w Krakowie 24 października br. zostało zarejestrowane stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego pod nazwą Komitet Konkursowy Kraków 2022. Jego członkami założycielami są: Gmina Miejska Kraków, Województwo Małopolskie i Miasto Zakopane. Przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia została Jagna Marczułajtis-Walczak.

Dzisiejsze zgłoszenie Krakowa dokonane przez PKOl oznacza, że dochowany został wyznaczony przez MKOl na 14 listopada br. graniczny termin nadsyłania do Lozanny zgłoszeń miast - pretendentów. Kolejnym krokiem będzie podpisanie do 1 grudnia br. (przez Miasto i PKOl) dokumentu potwierdzającego znajomość wszystkich procedur aplikacyjnych oraz wpłacenie (w tym samym terminie) opłaty „startowej" w wysokości 150 tys. USD.

W dniach 4-6 grudnia br. w Lozannie odbędzie się, organizowane przez MKOl, seminarium informacyjne dla wszystkich miast, które przed 14 listopada br. oficjalnie zgłoszą chęć ubiegania się o organizację XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

Na 2014 r. zaplanowano m.in.: program „obserwacyjny" w czasie igrzysk Soczi, złożenie formularza aplikacji i szeregu listów gwarancyjnych oraz ich analizowanie przez MKOl i współpracujących z nim ekspertów. W połowie 2014 r. Komitet Wykonawczy wskaże finalistów - miasta, które będą odtąd określane już nie jako „zgłaszające się" lecz - „kandydujące".

W następnym etapie - do stycznia 2015 r. - niezbędne będzie przygotowanie kolejnych dokumentów związanych z organizacją imprezy, a do kandydujących miast przyjadą z wizytą członkowie Komisji Oceniającej MKOl. Po ich raporcie, przedstawionym w maju/czerwcu członkom MKOl, ci ostatni 31 lipca 2015 r. (na 127. sesji Komitetu w Kuala Lumpur) wskażą w tajnym głosowaniu miasto-gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.